Veterináři žádají úplný zákaz šelem v cirkusech v Česku

Předvádění drezury šelem v cirkusech se přežilo a už dávno neplní vzdělávací účel jako kdysi. Proto je podle České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad načase zakázat chov těchto zvířat v cirkusech bez výjimek.

Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident asociace Zdeněk Knotek. Asociace se rozhodla zveřejnit své stanovisko v době, kdy se připravuje novela zákona o ochraně zvířat a v budoucích týdnech ji začnou projednávat i politici.

Knotek v souvislosti s návrhem zákazu chovu šelem v cirkuse zdůraznil, že společnost musí vyřešit, jak zvířata nechá důstojně dožít v jejich přirozeném prostředí. "Rozhodně nejsme pro jejich utracení. Nabízí se samozřejmě zoologické zahrady vzhledem k prostorovým možnostem a odbornému personálu, který se chovu těchto druhů věnuje. I když vím, že zoo se potýkají s různými problémy," řekl Knotek.

V současnosti je zakázáno využívat v cirkusech nově narozené jedince primátů, ploutvonožců, kytovců vyjma delfínovitých, nosorožců, hrochů a žiraf. Návrh novely výčet rozšiřuje o slony a delfínovité. Na šelmy by podle návrhu mohly některé cirkusy dostat licenci. Takový kompromis však Knotek odmítá. "To by znamenalo ze své podstaty udělení výjimky, a když ji dáte jednomu, tak se pak bude rozdávat i dalším," řekl Knotek.

Diskuse, které se kolem novely vedou, byly podle veterinářů zatím dost vyhrocené, bez stanoviska odborníků. "Proto jsme do toho vstoupili a velmi rádi se sejdeme i s poslanci a naše stanovisko jim budeme vysvětlovat," řekl Knotek.

Základním argumentem veterinářů je, že šelmy a další zvířata žijí v cirkuse v prostředí na hony vzdáleném jejich přirozenosti, které je deformuje. Žijí ve stresu, že nemají dostatek volnosti k pohybu, navíc musejí podstupovat časté cestování, někdy i březí samice. "A to mluvíme o cirkusech, které všechno dodržují, jak mají. Majitelé cirkusů, jak je znám, jsou hodní lidé, kteří mají zvířata rádi, ale pořád je drží ve zcela nepřirozeném prostředí. A doba se posunula tak, že cirkusy už nemají žádnou vzdělávací funkci a bavit mohou i bez zvířat," řekl Knotek.

Podle Radky Kabrhelové, která 14 let pracovala na krajské veterinární správě a kontrolovala i cirkusy, je v Česku registrovaných zhruba 40 cirkusů, ne všechny mají velká zvířata. Zmínila, že vedle kvalitních cirkusů jsou i takové, které zvířata chovají v daleko horších podmínkách a kvůli nedodržování ohlašovací povinnosti se kontrolují jen obtížně. "Cirkusy také deformují pohled dětí na divoká zvířata. Rodiče by měly vést děti k respektu k šelmám či slonům, není přirozené si je hladit," poznamenala Kabrhelová.

Související

Pavouk, ilustrační fotografie.

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové zprávy ve všech světových médiích,“ popsal pro americké noviny The New York Times. Podle něj mezi lidmi chybí dobrá informovanost o chování pavouků.

Více souvisejících

veterináři cirkus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy