Vláda projedná rozpočet zemědělského fondu, chybí mu miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) bude v příštím roce hospodařit se 42,2 miliardami Kč, meziročně půjde o zvýšení o 2,7 miliardy korun, navrhuje ministerstvo zemědělství v materiálu, který má ČTK k dispozici. Hlavním důvodem navýšení je to, že fond bude od příštího roku přerozdělovat i část národních dotací.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

Rozpočet fondu v pondělí projedná vláda. Fondu chybí podle navrhovaného rozpočtu 62,8 milionu korun na programy mléko a ovoce a zelenina do škol, ale také 3,1 miliardy korun na proplácení evropského rozvojového programu.

Naprostou většinu příjmů fondu tvoří dotace z evropských fondů, v příštím roce by mělo jít o 30,7 miliardy korun. Státní rozpočet by měl dotovat fond, který následně přerozděluje peníze mezi zemědělce nebo potravináře, 11,2 miliardami korun.

Na přímých zemědělských platbách, jako je platba na plochu nebo pro začínající zemědělce, by měl fond v příštím roce přerozdělit 21,9 miliardy korun z rozpočtu EU. Na program Mléko do škol potom 282,4 milionu korun, z toho 235 milionů korun ze státního rozpočtu. Jenže při zachování stávajících limitů by bylo třeba dát ze strany státu 270 milionů korun.

Na obdobný program ovoce a zelenina do škol se počítá se 294 milionu, z toho 192 milionů korun má jít také ze státního rozpočtu, fond by ale potřeboval 220 milionů korun. "Zkrácená dotace ministerstva zemědělství na opatření Společné organizace trhů neodpovídá jak Strategii ČR pro Školní projekt Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol na školní roky 2017/2018 až 2022/2023, tak ani novelizovanému nařízení vlády ČR," dodává se v dokumentu.

Na marketingovou činnost má jít 200 milionů korun, fondu tak 50 milionů korun na marketingovou činnost chybí.

Fond plánuje mít v příštím roce stejně jako letos 1345 zaměstnanců, celkově by mělo jít na platy, odstupné a další platové finance 716,5 milionu korun.

Státní zemědělský intervenční fond je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. Spravuje a kontroluje dotace z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského rybářského fondu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uhlíková neutralita Česka? Náklady budou astronomické

11.12.2019 14:51 Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to…

Česko nadále zápolí se suchem. Zasažena je třetina území

10.12.2019 13:29 Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i…

Greenpeace poslali vzkaz Babišovi, promítli ho na Úřad vlády

09.12.2019 18:06 Vzkaz požadující, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050, dnes…

Kůrovec dál požírá české lesy. Kalamita se rozšířila do všech krajů

09.12.2019 12:26 Aktualizováno Území mimořádně zasažená kůrovcem jsou už v každém kraji v zemi. Lesníci na takových místech mohou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama