Vláda zvýšila pokuty za bioklamání

Na dva miliony korun vláda zdvojnásobila maximální možnou pokutu za klamavé označování potravin jako z ekologického zemědělství. Balené biopotraviny určené na tuzemský trh budou muset být označené tzv. biozebrou. Vyplývá to z novely zákona o ekologickém zemědělství, kterou dnes kabinet schválil. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Normu ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.

Vláda ČR
doporučujeme

Ekologičtí zemědělci produkující potraviny v režimu bio by tak měli být pode návrhu kontrolováni státem jenom jednou za dva roky, místo jednou za rok. Biopotraviny by pak měly mít certifikát na 26 měsíců místo současných maximálních 15 měsíců.

"Současná právní úprava předpokládá vydávání certifikátu na bioprodukci ze strany kontrolního subjektu nejdéle na 15 měsíců, a to v návaznosti na provádění každoročních kontrol dodržování pravidel ekologické produkce. Nové nařízení umožňuje, za splnění určitých podmínek, prodloužení doby mezi dvěma fyzickými kontrolami na 24 měsíců. Z tohoto důvodu se navrhuje prodloužení platnosti certifikátu z 15 na 26 měsíců," vysvětluje důvodová zpráva k novele.

Výše pokuty má podle ministerstva plnit preventivní funkci. V posledních dvou letech bylo podle důvodové zprávy k novele postihnuto vždy po pěti přestupcích a maximální pokuta činila 20.000 korun. Většinou šlo o prohřešky při prodeji potravin přes e-shopy. Současná výše pokuty je proti možným pokutám pro konvenční výrobce potravin nepřiměřená.

Balené biopotraviny certifikované v ČR a určené pro ČR budou povinně značené tzv. biozebrou. "U ostatních produktů je toto označování dobrovolné. Cílem této úpravy je, aby produkty, které budou označeny 'biozebrou', prošly naším kontrolním systémem, což by mělo vést k tomu, že toto označení zaručí bezreziduovost produktů a v konečném důsledku posílení důvěry spotřebitelů k takto označeným produktům," uzavřelo ministerstvo.

Česká spotřeba biopotravin předloni podle ministerstva meziročně stoupla o 33 procent, činila 4,43 miliardy korun. Šlo o největší nárůst za desetiletí, trh rostl už osm let. Roční spotřeba na obyvatele byla za 416 korun, o rok dříve šlo o 314 Kč. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů vzrostl na 1,58 procenta. Stále nedosahuje tří procent, která ve strategiích stanovilo ministerstvo. Celkový obrat biopotravin přesáhl sedm miliard korun, vývoz činil téměř 2,6 miliardy Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

07.07.2020 10:44 Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016…

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy