Výroba vepřového masa poroste i na konci roku

Ministerstvo zemědělství očekává v letošním posledním kvartále další nárůst výroby vepřového masa. Jeho produkce vzrostla podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,6 procenta na 51.586 tun, cena prasat pak meziročně stoupla o 24,4 procenta na 44,49 Kč/kg jatečně upraveného těla.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vepři
doporučujeme

Za stoupající výrobou drůbežího masa, u nějž ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně výroba o 4,8 procenta, stojí mimo jiné i letošní delší grilovací sezona, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

"Údaje ČSÚ týkající se sektoru vepřového masa potvrzují prognózy ministerstva. V souvislosti s nákazovou situací afrického moru prasat v Číně a zvýšenou poptávkou po této komoditě došlo již v druhém čtvrtletí tohoto roku k růstu tuzemských cen zemědělských výrobců," uvedl Bílý. U drůbeže pak kromě příjemného počasí na grilování stojí podle něho mimo jiné tradiční svátky, při kterých se drůbež hojně jí, ale také nízká cena komodity a snadná kuchyňská úprava.

ČSÚ také dnes zveřejnil údaje o nákupu mléka, který stoupl o jedno procento na 746,8 milionu litrů. Stát považuje situaci za stabilní. "V produkci docházelo od počátku roku k poklesu v dodávkách mléka, od srpna se začala situace zlepšovat a rostoucí trend pokračuje i v následujících měsících. Cena je stabilní, nachází se nad výrobními náklady, což považujeme za pozitivní," řekl Bílý.

Výrazný přebytek zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se dále podle ČSÚ zvýšil na 227.800 tun. Výsledek byl nejvíce ovlivněný výrazně nižším dovozem mléka, smetany a zakysaných mléčných výrobků a zároveň mírným navýšením vývozu mléka a smetany. Na obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se nejvíce podílely Německo a Slovensko v obou směrech, na dovozu také Polsko a vývozu Itálie. "Co se týká dovozu a vývozu, zvýšil se objem vývozu smetany a konzumního mléka, naopak se snížil vývoz mléka v cisternách k dalšímu zpracování. Důvodem mohou být nižší ceny v zahraničních mlékárnách," uzavřel mluvčí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbor odpadů na MŽP dočasně povede Maršák, bude konkurz

15.11.2019 09:11 Odbor odpadů na ministerstvu životního prostředí (MŽP) bude dočasně řídit Jan Maršák. Doposud byl…

Maso se salmonelou míří z Polska do Česka nadále, jsou ho tuny

13.11.2019 20:24 Aktualizováno Veterináři zachytili od začátku září tři nové případy dovozů drůbežího masa se salmonelou z Polska.…

Jak chránit vodu? Toman přišel s dalším návrhem, dle Pirátů má několik …

13.11.2019 16:44 Vlastníkem vodárenských nádrží by měl být jen stát nebo samosprávy, řekl dnes na briefingu ministr…

Česko proti polského dolu Turów. Poslanci podpořili nesouhlas s jeho…

13.11.2019 14:51 Sněmovní výbor pro životní prostředí podpořil nesouhlasné stanovisko ministerstva životního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama