Za poslední myslivecký rok bylo v ČR uloveno téměř 240 tisíc divočáků, jde o rekord

Lovci za poslední myslivecký rok odlovili 239.818 divokých prasat. Šlo o meziroční zvýšení o zhruba 102.000 kusů. Proti loňským 137.823 odloveným prasatům jde o nárůst o 74 procent.

divočáci
doporučujeme

Dnes to na svém webu zveřejnil Český statistický úřad

"Podpora, kterou jsme koncem předminulého roku zavedli, se osvědčila. Myslivcům vyplácíme dva tisíce korun za každé prase zastřelené nad tříletý průměr ulovených prasat v dané honitbě. Příspěvkem jsme chtěli motivovat myslivce k lovu, a ochránit tak zemědělské plodiny před škodami, které na nich způsobují prasata divoká," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vysoké odstřely divokých prasat ale byly i v mysliveckém roce 2017, kdy lovci ulovili 229.182 prasat.

Podle mluvčího MZe Vojtěcha Bílého loni stát na takzvaném zástřelném vyplatil 12,1 milionu korun za 6050 divočáků právě nad tříleté průměry. Už dříve uvedl, že od září se stát připravuje změnit průměr rozhodný pro vyplacení příspěvku z tříletého na pětiletý.

Podzimní novinkou by měl být podle ministerstva také státní příspěvek na nákup a zprovoznění chladicích zařízení pro uchování ulovené zvěře. "Chladicí zařízení dá myslivcům možnost nabídnout zvěřinu jako kvalitní a přírodní surovinu k prodeji," dodal mluvčí.

Letos by statistiky odstřelených prasat ještě mohly vzrůst. Myslivci za první pololetí odstřelili meziročně skoro o třetinu více divokých prasat. Podle údajů Státní veterinární správy poslali na vyšetření na parazitického svalovce vzorky z 94.896 divočáků, loni šlo o 72.214 kusů. Hlavní lovecká sezona, ačkoliv se tato zvěř může lovit celoročně, je na podzim a v zimě. Vyšším odstřelům nejspíš pomohl koronavirus.

"V době celoplošných opatření proti šíření koronaviru byla myslivost jednou z mála činností, kterou bylo možno vykonávat takřka bez omezení. Můžeme proto tedy předpokládat, že se to pozitivně promítlo i v počtech odlovených prasat," sdělil už dříve ČTK za Českomoravskou mysliveckou jednotu Vlastimil Waic. Podle Bílého mohla zafungovat i opatření ministerstva zdravotnictví, která lidem omezovala volný pohyb v krajině.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řeka Bečva je po kontaminaci mrtvá. Do kafilérie bylo odvezeno již 20 tun…

23.09.2020 16:08 Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilerie 20 tun…

Kvůli chemikálii uhynuly v Bečvě tuny ryb, zásah pokračuje. Přerov varuje…

21.09.2020 14:51 Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého…

Havlíček: Snížení emisí o 55 pct do roku 2030 je pro ČR nereálné

16.09.2020 14:25 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila…

Svaz: Zdražení potravinářské pšenice je pro pekaře špatná zpráva

09.09.2020 19:25 Informace mlynářů o zvýšení ceny potravinářské pšenice a signály o její letošní nevyrovnané kvalitě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama