Zemědělský výbor chce zmírnit zákaz dvojí kvality potravin, návrh předložil komunista Kováčik

Rozdíly ve složení potravin v různých zemích pod stejným obalem možná budou zakázané, pouze pokud budou "podstatné". Toto zmírnění dnes doporučil Sněmovně přijmout v novele zákona o potravinách prostřednictvím pozměňovacího návrhu poslance Pavla Kováčika (KSČM) zemědělský výbor.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Nákupy potravin, ilustrační fotografie
doporučujeme

Celou vládní novelu, podle níž za porušení zákazu prodeje potravin v tzv. dvojí kvalitě bude hrozit pokuta až 50 milionů korun, výbor také podpořil. Předloha také zvětšuje pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a rozšiřuje možnost označit potravinu za českou.

Až padesátimilionovou pokutu za takzvanou dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci, uvedl již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet SZPI. Poslanec Petr Bendl (ODS) míní, že odpovědnost by se měla přenést na výrobce potravin, pokud by nešlo o výrobu tzv. privátních značek, které nabízejí svým jménem obchodní řetězce. Většina poslanců ve výboru ale ruku pro jeho pozměňovací návrh nezvedla.

Poslanci se také přeli o to, že SZPI zatím nepředložila metodiku kontrol obchodníků, která není v zákoně přesně stanovená.

Návrh novely dále zmírňuje přísnost definice české potraviny. "Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v ČR tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků," uvádí důvodová zpráva k návrhu. U masa naopak vládní návrh zpřísňuje možnost označování nezpracovaných potravin ze zvířat za české jen na případy, kdy je poražené zvíře narozené a odchované v tuzemsku.

Zaměstnanci SZPI budou moci podle novely zastírat při kontrolních nákupech svou totožnost. Teď to při běžném kontrolním nákupu dělají podle zákona o kontrole. Podle ministerstva je nezbytné změnu zajistit, aby měli inspektoři chráněné osobní údaje a aby kontroly nebyly mařeny.

Provozovatel potravinářského závodu bude muset vyřadit z prodeje takové potraviny, jejichž obal nechrání potravinu před poškozením. Může jít třeba o natrženou fólii u potraviny na tácku nebo o nakrájený bloček sýra, který není zcela zabalen do fólie.

Novela dává možnost Státní veterinární správě kontrolovat výrobky z hmyzu, který už vládou schválená novela veterinárního zákona zařadila mezi hospodářská zvířata. "Hmyz je potravinou živočišného původu, ale Státní veterinární správa nemá kompetence k jeho kontrole, jelikož hmyz není v definici potraviny živočišného původu zahrnut," uvádí vláda.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ptačí chřipka: Zasažená farma na Pardubicku sepisuje škody, přijde o 140…

20.02.2020 14:00 Zemědělský podnik Moras na Pardubicku podá do konce března žádost o proplacení některých nákladů…

Česko tvrdě potírá ptačí chřipku. Takové množství drůbeže nelikviduje…

19.02.2020 10:45 Likvidace komerčního velkochovu drůbeže ve Slepoticích na Pardubicku, kde byla zjištěna ptačí…

Boj s ptačí chřipkou: Haly se plní plynem, utraceno bude 130 tisíc kusů…

18.02.2020 17:51 Aktualizováno Hasiči dokončili likvidaci drůbeže v první z pěti hal chovu ve Slepoticích na Pardubicku, kde byla…

Ptačí chřipka na Pardubicku: Vybíjení drůbeže se rozjelo, v druhém chovu…

18.02.2020 10:03 Aktualizováno Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama