Zemědělský výbor odmítá zákaz klecových chovů slepic, zákon je před schválením

Poslanci zemědělského výboru dnes hlasovali znovu proti zákazu klecových chovů nosnic. Podle předsedy výboru Jaroslava Faltýnka (ANO) se ale ještě může hlasování na plénu změnit. Podpořili naopak zákaz usmrcování zvířat zmrazováním s výjimkou hadů. O osudu návrhu s desítkami pozměňovacích návrhů, které mimo jiné zakazují drezuru zvířat v cirkusech, tak bude rozhodovat Sněmovna ve třetím čtení. Podpořili také omezení kočovných cirkusů.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

Na podporu klecových chovů vystoupil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něj chovatelé nebudou znovu investovat do přesunu chovů do voliér, spíš je zavřou. Do ČR se pak budou vozit vejce ze států mimo EU s chovy s neobohacenými klecemi, které jsou již nyní v unii zakázané. Podle něj se snaží zemědělci chovat zvířata v co nejlepších podmínkách, co ekonomika dovoluje. "Předkládání zemědělcům, že zvířata chovají jenom kvůli penězům a že je nemají rádi, je urážející," dodal.

Podle ministerstva zemědělství by se musely zakázat chovy v celé EU, které klece podporují, nikoliv jenom v ČR. Pro zákaz byl naopak mluvčí Obrany zvířat Pavel Buršík, který upozornil na to, že stejně obchodní řetězce již deklarovaly, že nebudou od roku 2025 vejce z klecí brát. Chovatelé tak nebudou mít odbyt, takže stejně budou muset na jiné typy chovů přejít, dodal.

Zákaz podporuje také organizace Compassion in World Farming. "Nečekejme, až bude zákaz zaveden v celé EU. Buďme příkladem pro ostatní a společně s dalšími státy, kde už zákaz platí, jako je Rakousko nebo Německo, prosazujme ukončení klecových chovů v celé EU. Věřím, že se nám takový přístup vyplatí i ekonomicky, protože naši chovatelé budou na evidentně nevyhnutelný celoevropský zákaz předem připraveni," uvedla za organizaci Romana Šonková.

Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k patnáctileté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012. Tehdy začal platit zákaz používání tzv. neobohacených klecí.

Z desítek pozměňovacích návrhů navíc výbor podpořil například zákaz usmrcování zvířat zmrazením s výjimkou postupného zmrazování hadů. Podle předkladatelky Moniky Jarošové (SPD) jde například o situace při chovu hadů, kdy chovatelé takto zmrazují myši.

"Zemědělský výbor navrhl rozšířit předkládanou novelu o zákaz drezury nově narozených jedinců všech druhů divokých zvířat. Pozměňovací návrh zemědělského výboru zároveň znemožňuje, aby cirkusy svá zvířata dále rozmnožovaly a dovážely ze zahraničí a navíc řeší i problematiku transportů. Podle návrhu by cirkusy za pět let musely přestat s divokými druhy zvířat kočovat," dodala organizace Svoboda zvířat.

Poslanci také podpořili návrh poslankyně Dany Balcarové (Piráti) s možností, aby policie vstoupila do soukromého bytu, pokud bude mít podezření na týrání zvířete. Naopak odmítli její návrhy ohledně chovu slepic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

07.07.2020 10:44 Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016…

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy