Zrušené kožešinové farmy mají smůlu. Proč od státu nedostanou odškodnění?

Ministerstvo zemědělství má připraveno na kompenzace pro bývalé provozovatele kožešinových farem 80 milionů korun. Dnes to na jednání sněmovního zemědělského výboru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle ředitele odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Petra Jílka si ale žádný z chovatelů zatím nepodal žádost o odškodnění, protože podle současného zákona nedostanou na kompenzacích prakticky žádné peníze.

Na vině je to, jak je reálně napsaný zákon. Jeho změna bude možná až při projednávání novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. "Současný zákon je v takové dikci, že reálně neumožňuje vyplatit chovatelům kožešinových zvířat finanční prostředky," řekl Jílek.

Norma přitom přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace mělo stanovit ministerstvo vyhláškou. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Podle dnešního prohlášení Jílka ale dlouhodobě vykazovali chovatelé prakticky nulový zisk, kompenzace by se tak blížily nule.

K začátku února muselo podle zákona skončit všech devět českých farem. Mluvčí MZe Vojtěch Bílý už dříve zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu.

"Ministerstvo proto letos připravilo vyhlášku, podle které chtělo vyplácet náhrady za uzavření kožešinových farem. Chovatelé měli moci získat až 200.000 eur (5,1 milionu korun)," sdělil v únoru Bílý.

Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ČTK už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15.000 norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun.

Zatímco ochránci zvířat přijetí novely v roce 2017 vítali, provozovatelé farem poukazovali na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. Novela zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.

Související

Na traktorech se objevily nejrůznější slogany. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Praha pod náporem zemědělců. Traktory na magistrále, Výborný v jámě lvové

Do Prahy dnes přijela vozidla, na které obyvatelé nejsou v ulicích hlavního města zvyklí. Kolaps v dopravě však kvůli traktorům nenastal, ačkoliv parkovaly například na magistrále. Zemědělci protestovali před budovou příslušného ministerstva a odpoledne také na Malostranském náměstí, kde musela zasahovat policie. Část účastníků se od akce v jejím průběhu distancovala. 

Více souvisejících

Ministerstvo zemědělství kožešinové farmy odškodnění zákony Zvířata týrání zvířat

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy