Zrušené kožešinové farmy mají smůlu. Proč od státu nedostanou odškodnění?

Ministerstvo zemědělství má připraveno na kompenzace pro bývalé provozovatele kožešinových farem 80 milionů korun. Dnes to na jednání sněmovního zemědělského výboru řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle ředitele odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Petra Jílka si ale žádný z chovatelů zatím nepodal žádost o odškodnění, protože podle současného zákona nedostanou na kompenzacích prakticky žádné peníze.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

Na vině je to, jak je reálně napsaný zákon. Jeho změna bude možná až při projednávání novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. "Současný zákon je v takové dikci, že reálně neumožňuje vyplatit chovatelům kožešinových zvířat finanční prostředky," řekl Jílek.

Norma přitom přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace mělo stanovit ministerstvo vyhláškou. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Podle dnešního prohlášení Jílka ale dlouhodobě vykazovali chovatelé prakticky nulový zisk, kompenzace by se tak blížily nule.

K začátku února muselo podle zákona skončit všech devět českých farem. Mluvčí MZe Vojtěch Bílý už dříve zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu.

"Ministerstvo proto letos připravilo vyhlášku, podle které chtělo vyplácet náhrady za uzavření kožešinových farem. Chovatelé měli moci získat až 200.000 eur (5,1 milionu korun)," sdělil v únoru Bílý.

Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ČTK už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15.000 norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun.

Zatímco ochránci zvířat přijetí novely v roce 2017 vítali, provozovatelé farem poukazovali na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. Novela zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrky proti listnáčům. V Česku vypukl spor, expert varuje před katastrofou

12.12.2019 14:25 Bez smrku ve vyšších nadmořských výškách budou povodně v Česku větší než v minulosti. Na dnešní…

Uhlíková neutralita Česka? Náklady budou astronomické

11.12.2019 17:13 Aktualizováno Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to…

Česko nadále zápolí se suchem. Zasažena je třetina území

10.12.2019 13:29 Více než třetina území České republiky je stále ve stádiu sucha, a to ve stádiu silného i…

Greenpeace poslali vzkaz Babišovi, promítli ho na Úřad vlády

09.12.2019 18:06 Vzkaz požadující, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050, dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama