O riziku se vědělo, řekl u soudu k útokům v Paříži exprezident Hollande

Bývalý francouzský prezident François Hollande dnes vystoupil jako svědek před soudem v procesu s muži, kteří jsou obviněni z podílu na teroristických útocích v Paříži z 13. listopadu 2015. Zemřelo při nich 130 lidí. Vláda podle Hollandea věděla o hrozícím nebezpečí, ale bez konkrétních indicií, kdy a kde by k útoku mohlo dojít.

Exprezidenta předvolala asociace zastupující oběti a raněné během útoku Life for Paris. Hollandeovo svědectví provázela přísná bezpečnostní opatření, uvedla AFP.

Exprezident předstoupil před soud v 16:00 a uvedl, že odpoví na všechny dotazy, protože chce pomoci objasnit okolnosti "hrůzné noci" a podat svědectví o svých státnických rozhodnutích, která dni útoku předcházela i následovala. Považuje to za svůj dluh vůči obětem i všem pozůstalým, citovala Hollandea stanice BFM TV z jednacího sálu. Svůj úvodní projev zakončil slovy "demokracie je vždy silnější než barbarství".

"Byli jsme v ohrožení každý den, 12. listopadu, ale stejně dobře to mohlo být 14. listopadu. Věděli jsme, že se připravují operace, že šéfové, jejichž jména už dnes známe, chystají atentáty, nechávají zabíjet lidi. Nevěděli jsme však ani kdy, ani jak zaútočí. (...) Věděli jsme o hrozbě, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by právě ten den byla intenzívnější než jindy. Když se ozval první výbuch, okamžitě jsem si uvědomil, že můžeme čelit realitě atentátu. Po druhém výbuchu už jsem o tom neměl pochyb," uvedl Hollande.

Podle strůjce útoku Salaha Abdeslama, který je v Paříži souzen, teroristé útoky spáchali jako odvetu za francouzské nálety na Sýrii. Hollande ovšem dnes vypověděl, že to není možné, a uvedl, že rozhodnutí zaútočit na výcvikové tábory teroristů v Sýrii padlo 7. září 2015. Letadla zaútočila 27. září 2015, zhruba dva týdny před pařížskými atentáty. Podle Hollandea je zcela nemožné, aby teroristická skupina připravila útok takového rozsahu za pouhé dva týdny. Bojovníci se tedy připravovali už dlouho předtím, než Francie bombardovala syrské cíle, prohlásil Hollande soudu.

Obhájci obviněných podali stížnost proti vystoupení Françoise Hollandea a několika svědků z řad akademiků. Soud na hodinu a půl přerušil jednání, aby jejich stížnost projednal. Nakonec ji zamítl.

Skupina teroristů 13. listopadu 2015 zaútočila v centru Paříže, zabila 130 lidí a stovky dalších zranila. V procesu je obžalováno 20 lidí, z nichž šest je na útěku. Většině hrozí doživotní vězení. Sedm sebevražedných atentátníků zemřelo při útocích. Hlavním obžalovaným je 31letý Francouz marockého původu Abdeslam, který se na začátku soudu prohlásil za vojáka teroristické organizace Islámský stát (IS). Proces začal 8. září, čtení rozsudku je zatím naplánováno na 25. května 2022.

Související

Více souvisejících

François Hollande Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015) soudy Francie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 28 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy