Pacient v Uherském Hradišti nemá koronavirus. Podezření trvá v Praze a na severu Moravy

Nákaza novým koronavirem šířícím se z Číny se zatím v Česku u žádného z případů podezření na infekci nepotvrdila. Úřady a zdravotníci dnes oznámili, že koronavirem není nakažen muž z Kroměřížska, který byl v Číně jako turista, ani nezletilá Číňanka, která přijela na návštěvu k příbuzným na Opavsku. Nepotvrzená podezření ještě zůstávají u pacientů v Moravskoslezském kraji a v Praze.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že větším problémem je chřipka, na kterou v Česku v této sezoně zemřelo už 12 lidí. Stát podle něj situaci kolem koronaviru nepodceňuje.

Novým koronavirem, který se šíří od loňska z čínského města Wu-chan, se v Číně nakazilo asi 4500 lidí a 106 z nich zemřelo. Několik desítek případů nákazy je potvrzeno i mimo Čínu, oběti ale v jiných zemích než v Číně hlášeny nejsou. V Česku se podle ministra Vojtěcha zatím u nikoho toto onemocnění nepotvrdilo a není důvod k panice. Světová zdravotnická organizace (WHO) podle něj dosud nedefinovala onemocnění koronavirem jako vysoce nakažlivou nemoc, úmrtnost činí zhruba tři procenta.

V celém Česku se již objevilo několik podezření na nákazu koronavirem. Podle dnešních informací ministerstva zdravotnictví testy vyloučily nákazu u čtyřicetiletého muže z Hulína na Kroměřížsku, který byl na začátku ledna jako turista v Číně. Dnes také oznámila Slezská nemocnice v Opavě, že se nákaza koronavirem nepotvrdila u nezletilé Číňanky, u níž se objevila horečka a kašel po příjezdu na prázdniny k příbuzným na Opavsku.

Podezření na nákazu koronavirem se kromě zmíněných případů vyskytla i v Praze a Českých Budějovicích. V Praze bylo od pátku laboratorně testováno pět lidí a výsledky byly podle hygieniků negativní. Jedno podezření na koronavirus zatím zůstává v Praze u čínského turisty hospitalizovaného v Nemocnici Na Bulovce a u jednoho člověka v Moravskoslezském kraji.

Mnohem větší problém než nový koronavirus představují podle ministra zdravotnictví v Česku chřipková onemocnění. "Jsme na hraně epidemie," uvedl. Opoziční ODS ve Sněmovně neúspěšně prosazovala návrh, aby vláda informovala poslance o opatřeních souvisejících s koronavirem. Vojtěch dnes pouze zákonodárcům řekl, že opatření jsou dostatečná. Všechny orgány veřejného zdravotnictví, zejména hygienické stanice a infekční oddělení, jsou v pohotovosti. "Všichni vědí, co mají dělat," uvedl ministr.

V Praze funguje kvůli šíření koronaviru magistrátní operační středisko krizového štábu a na ruzyňském letišti město rozdává letáky. Informace město shromažďuje na webu bezpecnost.praha.eu. Na možnou epidemii se připravují také záchranná služba, hasiči, policisté či dopravní podnik. Novinářům to dnes po schůzce bezpečnostního štábu řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). V Praze nyní podle nich nebezpečí nehrozí.

Praha se soustřeďuje hlavně na přímé lety mezi Prahou a čínskými městy, pro něž letiště vyčlenilo dva speciální vchody, které jsou pravidelně dezinfikovány. "Personál leteckých společností i pozemní letištní personál byl instruován tak, že v případě, že bude mít podezření, že se zde nachází jakýkoliv cestující s příznaky koronaviru, bude mu okamžitě poskytnuta péče," řekl Hlubuček.

Podezření na nákazu koronavirem se objevilo u jednoho českého občana hospitalizovaného ve Vietnamu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že se onemocnění nepotvrdilo. Uvedl rovněž, že čeští diplomaté v oblasti nákazy zůstávají v úřadech a jejich stahování se teď nechystá. O evakuaci projevili zájem dva čeští studenti z čínského města Wu-chan, kde se nákaza objevila poprvé. Podle ministra je bude evakuovat francouzské letadlo, a to asi v polovině týdne.

České úřady plánují pomoc pro čínské město I-čchang z provincie Chu-pej, kde se nachází i Wu-chan. I-čchang, v němž jsou již stovky nakažených koronavirem a jeden nakažený zemřel, dnes požádalo své partnerské město Třebíč o zdravotnický materiál pro boj s nákazou. Potřebuje hlavně roušky, zdravotnické rukavice, obuv a oblečení. Žádostí se bude zabývat třebíčská městská rada i zastupitelstvo a pomoc přislíbil také Kraj Vysočina, řekli ČTK starosta Třebíče a náměstek hejtmana Pavel Pacal (Pro Třebíč a STAN).

Příznaky nemoci způsobované novým koronavirem jsou podle odborníků shodné s chřipkou. Při potvrzení viru se nedá nemoc vyléčit, lékaři mohou pouze mírnit příznaky, jako je zvýšená teplota nebo kašel. Nemoci podobně jako u chřipky nejčastěji podlehnou oslabení nebo starší pacienti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Padl další rekord. Za pátek přes 15 000 nakažených. Covid se…

24.10.2020 07:58 Denní přírůstek nakažených koronavirem v Česku poprvé překročil 15.000. Pátečních 15.252 případů…

Lidé se sesypali na restauraci Rio's. Kvůli Prymulovi jí likvidují pověst

23.10.2020 22:03 Aktualizováno Restaurace Rio's, v níž se navzdory platnému zákazu nacházel ve středu večer ministr zdravotnictví…

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama