100 tisíc roušek pošle Česko do Itálie počátkem příštího týdne, řekl Petříček

Sto tisíc roušek pro Itálii zabavených minulý týden v Lovosicích v Ústeckém kraji pošle Česko do Itálie počátkem příštího týdne. ČTK to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Situaci dnes vysvětlí svému italskému protějšku dopisem. "Česká strana nezadržela věci záměrně," zdůraznil. Zátah byl podle něj veden proti organizované skupině, která pravděpodobně spáchala podvod.

Přidejte svůj názor 48 komentářů

Tomáš Petříček, ministr zahraničí ČR
doporučujeme

Policie bude podle Petříčka dál pokračovat ve vyšetřování. "Věřím, že se jí podaří objasnit, jak je možné, že tyto věci se objevily nelegálně ve skladu v Lovosicích," uvedl ministr zahraničí.

S Italy nyní Petříček jedná o formě přepravy celkem 101.600 roušek. Zmínil, že by je za Alpy mohl odvést i autobus, který se Česko chystá vypravit do Itálie pro své občany. Česká republika podle tiskového prohlášení ministerstva zahraničí nahradila zabavený zdravotnický materiál totožným ze svých zásob. "Italská strana jej převezme nejpozději během úterý. Česká republika také do Itálie v pondělí 22. března vysílá evakuační autobus, který využijí čtyři desítky italských občanů k návratu do vlasti," oznámilo ministerstvo.

Sto tisíc roušek bylo uloženo ve firemním skladu v průmyslové zóně v Lovosicích. Celníci tam objevili v úterý 680.000 roušek a 28.000 respirátorů. Následné šetření odhalilo, že část z nich byla čínský dar Itálii, uvedl později ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zásilka byla součástí daru Červeného kříže města Čching-tchien čínské provincie Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.

Italský deník La Repubblica v sobotním článku naznačil, že čínským darem pro Itálii byly všechny ochranné pomůcky zabavené tento týden ve skladu v Lovosicích, nikoli jen jejich část. Odvolává se přitom na pracovníka pražského výzkumného ústavu AMO Lukáše Lva Červinku, který ovšem dnes ČTK řekl, že takové tvrzení italským médiím neposkytl.

Český ministr vnitra Jan Hamáček opět ujistil, že "Itálie o nic nepřijde". Už dříve uvedl, že v Lovosicích šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. Firma je podle něj měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu.

Česká republika trpí nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. V pátek začal nicméně fungovat letecký most s pomůckami z Číny, v zemi už tak jsou miliony roušek. Itálie je v Evropě koronavirem nejpostiženější zemí. V sobotu se tam za jediný den se počet mrtvých s nákazou koronavirem zvýšil o 793. Obětí pandemie je tak v této zemi 4825.

Loading...
Vstupte do diskuze (48)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygiena zrušila karanténu Litovelska a Uničovska. Lidem se ulevilo, mají…

29.03.2020 14:49 Hygienici rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel,…

Ministerstvo chce plošný odklad splátek hypoték a úvěrů, opozice je pro

29.03.2020 13:59 Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték,…

Ministerstvo požádalo EK o posun termínu na odpověď o střetu zájmů Babiše

29.03.2020 12:52 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou…

Kdo může, ať si vezme své seniory domů, prosí hejtman

28.03.2020 19:47 Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama