Jourovou čeká schůzka s Junckerem. Jaký resort povede Česko v eurokomisi?

Praha - Českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou (ANO) čeká ve středu schůzka se šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jednat by mohli mimo jiné o tom, který resort Jourová povede. Termín schůzky ČTK sdělila Radka Burketová, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj, které nyní Jourová vede. Jourová dosud nemá sestavený svůj tým, který by ji mohl do Bruselu doprovázet. Šéfa kabinetu, kterým by měl být cizinec, teprve vybírá. Už dříve uvedla, že si s sebou vezme svého náměstka Daniela Brauna. Ten by mohl být zástupcem šéfa kabinetu.

Přidejte svůj názor

Věra Jourová (ANO), ministryně pro místní rozvoj
doporučujeme

Dá se očekávat, že Jourová Junckerovi ve středu sdělí svoje priority, představy o práci v komisi i to, že by měla zájem řídit resort regionálního rozvoje, který se pro ni snaží vyjednat i vláda. Toto portfolio v dosluhující komisi připadlo Rakousku, které o něj původně také projevilo zájem. Podle zákulisních informací nyní ale usiluje o resort dopravy. Doposud přitom platilo, že evropští komisaři nevedou stejné "ministerstvo" dvakrát za sebou.

Jourová se už na začátku srpna sešla s ředitelem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem. Po tomto setkání uvedla, že si věří, že má velkou šanci vést v příští Evropské komisi právě regionální rozvoj.

Na konci září pak Jourová bude muset obstát před europoslanci příslušného výboru při takzvaném grilování, které si v mírnější formě vyzkoušela už před českým sněmovním výborem pro evropské záležitosti. Pokud jí europoslanci dají zelenou a Evropský parlament schválí celou Junckerovu komisi, ujme se Jourová nové funkce na počátku listopadu.

Současně s přípravou na novou funkci dává Jourová dohromady i svůj tým nejbližších spolupracovníků. Bývá složen ze šesti až osmi osob, z nichž polovinu si může přivést z rodné země a zbytek tvoří úředníci z ostatních členských zemí.

Své experty jí do týmu navrhly také zbylé dvě koaliční strany: KDU-ČSL nabídla svého neúspěšného kandidáta z voleb do Evropského parlamentu Eduarda Huliciuse, a ČSSD dokonce čtyři své odborníky na evropskou problematiku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

"Je to papalášství." Bartoš a Fiala zkritizovali schůzku expertního týmu…

05.04.2020 21:49 Aktualizováno Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima…

Související:

Právě se děje

Další zprávy