Politici gratulují Jourové k úspěchu v Bruselu, jen Úsvit prská

Praha - Věra Jourová má místo eurokomisařky v Bruselu prakticky jisté. K úspěchu při "grilování" jí dnes poblahopřál prezident a premiér. Naopak Úsvit je skeptický. A co na celou anabázi říká sama Jourová?

Kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová

"Jsem potěšena, že jsem dostala příležitost konkrétněji okomentovat své záměry a vize. Byl to demokratický proces, náročný, ale zcela legitimní. Konečné slovo však bude mít Evropský parlament, který bude schvalovat komisi jako celek," uvedla Jourová v prohlášení. Je po zubní operaci a nyní nemůže mluvit.

Mezi prvními gratulanty bývalé ministryni pro místní rozvoj byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je pozitivní, že během grilování v EP nezůstal 'černý Petr' v ruce české kandidátky," napsal předseda vlády ČTK. Při jednání výborů podle něj Jourové pomohla podpora obou nejsilnějších frakcí, evropských sociálních demokratů a lidovců.

S blahopřáním se připojil i prezident Miloš Zeman. "Je potřeba udělat tlustou čáru za spory, jaké portfolio měla nebo neměla mít, a přát jí, aby v tom, co má, měla úspěch," prohlásila hlava státu.

Jourová má v Evropské komisi vést oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví. Česká vláda pro ni původně usilovala o získání resortu regionálního rozvoje, dopravy nebo průmyslu. Na to dnes upozornil i opoziční Úsvit. "Bohužel bude mít česká eurokomisařka na starost úplně jiné portfolio, než na které je odbornicí, což opět způsobí situaci, že bude hrát Česká republika v rámci Evropské unie třetí housle," uvedl Úsvit v prohlášení.

"Nijak mě to nepřekvapuje a mohu jí jen pogratulovat," reagoval pro ČTK vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Určitě to není o reprezentaci, je to o naplňování cílů, které má Evropská komise. To znamená, ona je reprezentantkou Evropské komise, tím pádem i Evropské unie, a my jsme součástí Evropské unie, takže je i naší reprezentantkou. Sice ne národní, ale domnívám se, že pokud bude rozhodovat ve prospěch EU, tak to bude ve prospěch České republiky. Jinak budeme muset zapracovat, aby se změnila unie," dodal.

"Obavy a varování skeptiků se nepotvrdily. Gratulujeme!" uvedl k tomu na Twitteru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

„Je na místě paní komisařce poblahopřát a popřát jí hodně úspěchů, protože bude svým způsobem reprezentantem České republiky v evropských institucích. Byl to tak kvalitní zástupce, jak dokázala tato vláda vygenerovat," uvedl Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09.

Babiš večer vystoupí s projevem ke státnímu svátku

28.10.2021 13:05 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer vystoupí s projevem, jeho tématem bude dnešní státní svátek…

Klaus: Česko stojí na křižovatce, začíná jít o všechno. Zkritizoval snahy…

28.10.2021 12:49 Česko opět stojí na klíčové křižovatce, na které začíná jít o všechno. V Míčovně na Pražském hradě…

Maláčová žádá Babiše o svolání vlády, jako řešení vidí dotace pro…

27.10.2021 20:35 Aktualizováno Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o…

Nemáme nástroje k řešení dopadů cen energií, tvrdí ministerstvo práce

27.10.2021 16:53 Aktualizováno Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by…

Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

27.10.2021 15:49 Vláda by o zvýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu.…

Česko se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické…

27.10.2021 14:41 Česká republika se hodlá co nejaktivněji zapojit do přípravy nové Strategické koncepce…

NCOZ prověřuje okolí prezidenta Zemana ve dvou samostatných kauzách

27.10.2021 14:08 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta…

Podle Babiše je rozhodnutí Senátu o zvýšení platů politiků podvod nové…

27.10.2021 12:49 Aktualizováno Rozhodnutí Senátu, který dnes zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních…

Vystrčil jednal s tchajwanským ministrem o hospodářské spolupráci či…

27.10.2021 12:21 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o…

Senát zamítl zmrazení platů vrcholných politiků

27.10.2021 11:12 Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát dnes zamítl návrh…

Související:

Právě se děje

reklama