Dostanou muslimové v ČR zvláštní práva?

Praha - Ústředí muslimských obcí dosud nepodalo ministerstvu kultury žádost o přiznání zvláštních práv a není pravděpodobné, že by tak v dohledné době učinilo. Češi podepisují petici proti islámu, sešlo se už 24 500 podpisů.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Při dnešním jednání sněmovního výboru o petici proti udělení vyšší registrace to řekla náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. Z jejího vyjádření vyplynulo, že by ji asi nedostalo.

Ústředí muslimských obcí podle Kalistové sice splnilo podmínku desetileté registrace jako státem uznané církve, nezveřejňovalo ale výroční zprávy. Muselo by navíc dodat přes 10.400 podpisů.

Někteří poslanci se podivovali nad tím, že ústředí dostalo před deseti lety základní registraci. Islám podle nich porušuje základní práva, jako je rovnost lidí. Ještě ostřeji se vyjádřil zástupce petičního výboru Martin Konvička. "Jsou důvodná podezření, že v mešitách dochází k trestné nebo společensky nebezpečné činnosti," uvedl. Islám označil za ideologii, jež je v rozporu s demokracií.

Ministerstvo kultury podle jeho zástupců nechalo zpracovat k žádosti o základní registraci Ústředí muslimských obcí posudky a žádný tehdy nevyzněl tak, že by nemělo být zaregistrováno. Nejsou prý ani poznatky o trestné činnosti, které by odůvodňovaly zrušení registrace.

Mezi zvláštní práva patří možnost vyučovat náboženství na státních školách, mít své duchovní v armádě a ve vězení, konat církevní sňatky, zřizovat církevní školy a zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství.

Návrh na přiznání oprávnění k výkonu zvláštních práv lze podat buď pro výkon všech zvláštních práv, nebo pouze pro výkon prvních čtyř zvláštních práv, tj. bez zvláštního práva zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními. Žádá-li registrovaná církev a náboženská společnost o přiznání oprávnění k výkonu všech zvláštních práv, musí navíc předložit dokument potvrzující, že povinnost mlčenlivosti duchovních v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo v souvislosti s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství je tradiční součástí učení církve a náboženské společnosti nejméně 50 let.

Přiznání oprávnění k výkonu zvláštních práv je nárokové. Pokud jsou všechny zákonem stanovené předpoklady registrovanou církví a náboženskou společností splněny, ministerstvo musí oprávnění k výkonu zvláštních práv přiznat. Zároveň není možné udělit jakoukoliv výjimku, např. prominout splnění některé zákonem stanovené podmínky, vysvětluje web Ministerstva kultury.

Zmíněná zvláštní práva v Česku může vykonávat 21 církví nebo náboženských společností.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vyhostilo dva ruské diplomaty, Babiš ocenil práci BIS v kauze ricin

05.06.2020 17:07 Aktualizováno Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Vyhoštění ruských diplomatů: Ambasáda hromuje, Hřib a Kolář se radují

05.06.2020 16:43 Ruské velvyslanectví v České republice považuje vyhoštění dvou svých diplomatů za nepřátelský krok,…

Sněmovna se distancovala od výroků Filipa o legionářích

05.06.2020 16:41 Aktualizováno Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o…

"Ruská ambasáda je pro ČR rizikem." Opozice uvítala vyhoštění dvou…

05.06.2020 16:25 Vyhoštění dvou ruských diplomatů v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy