Tažení proti soudci Sváčkovi: Válková a Babiš dostali tento dopis

Praha - Iniciativy Vraťte nám stát!, Veřejnost proti korupci a Nadační fond proti korupci Karla Janečka v otevřeném dopise předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a ministryni Válkové, naléhavě žádají, aby ministryně nejmenovala JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze. Dopis podpořili i někteří senátoři.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Sváček

Senátor Libor Michálek připomněl, že Sváček byl opakovaně posuzován Senátem kvůli kandidatuře na ústavního soudce a nebyl schválen. "Považovali bychom za znevažování role Senátu, pokud by tato osoba měla vykonávat funkci, která by fakticky znamenala větší míru kompetencí než má ústavní soudce," řekl Michálek. K výzvě se připojili také senátoři Jan Horník, Jiří Šesták (oba z klubu Starostové a Ostravak), nezařazená senátorka Alena Dernerová a Nadační fond proti korupci.

Podle Václava Němce z iniciativy Vraťte nám stát! má Sváček velmi kontroverzní minulost, udržoval kontakty s lidmi, kteří jsou zapojeni do klientelistických vazeb a lhal o své minulosti v komunistické straně. Iniciativě vadí i to, že Sváček v minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Klause. "Není náhoda, že je stále protežován. Říká se o něm, že je ochoten jít na ruku," poznamenal Němec. Iniciativy se obrátily také na soudcovskou unii, která by podle nich měla stanovit pravidla a nároky na budoucí soudce.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Hrochová dnes odkázala na dřívější vyjádření ministryně, v kterém Válková uvedla, že si vzala do konce října čas na rozmyšlenou. Podle mluvčí Válková, která je nyní v zahraničí, sbírá všechny podklady, registruje výzvy, ale chce si věc seriózně promyslet.

Sváček už dříve kritiku odmítl, dnes ČTK odkázal na nedávný rozhovor pro deník Právo. V něm uvedl, že se členstvím v komunistické straně netajil. Odmítl také vazby na lidi z klientelistických kruhů. Za kritikou politiků a iniciativ vidí reakci na jeho dřívější působení v čele Městského soudu v Praze. "Ve funkci předsedy soudu bylo mojí povinností chránit soudce od vnějších tlaků. Přitom jsem se střetával s mnoha lidmi a mnohdy i politiky, kteří měli pocit, že soudní rozhodnutí není nebo nebylo vydáno podle jejich představ. Musel jsem vždycky nezávislost soudců hájit. Udělal jsem si tím spoustu nepřátel. Někteří z nich mi to v současné době prostřednictvím různých institucí vracejí," řekl.

V otevřeném dopise mimo jiné stojí:

Konkrétní zásadní výhrady k JUDr. Janu Sváčkovi jsou tyto:

JUDr. Sváček jako soudce zatajoval své členství v KSČ, o němž dokonce v televizi Prima 7.1.2011 lhal, když řekl, že byl kandidátem, ač byl řádným členem od 22.6.1989.

Jako předseda Městského soudu v Praze v rozporu s nálezem Ústavního soudu odmítal uvést stranickou minulost soudců před rokem 1989.

JUDr. Sváček se jako kandidát na člena KSČ stal v roce 1988 náměstkem pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 8, kde se projednávaly žaloby v souvislosti s demonstracemi, šířením opozičních tiskovin a činností Charty 77.

Po roce 1989 z titulu své funkce předsedy Městského soudu v Praze do různých funkcí navrhl či jmenoval osoby s podivnou minulostí (například soudce JUDr. Karla Kudláčka, předsedy Obvodních soudů pro Prahu 5 a 6, insolvenční správce).

V médiích byly zdokumentovány podezřelé kontakty JUDr. Sváčka s lidmi, kteří jsou zapojeni do klientelistických vazeb (např. kontakty s lobbistou Tomášem Hrdličkou, jméno JUDr. Sváčka figuruje v telefonních hovorech členů konkursní mafie soudce Berky a v záznamech stíhaných manažerů Komerční banky, přičemž je o něm hovořeno jako o člověku, s nímž tito lidé mohou projednat „své problémy").

JUDr. Sváček působil ve sboru právních poradců prezidenta Václava Klause, přičemž dosud není známo, s kterými svými právními poradci prezident Václav Klaus konzultoval skandální amnestii, která vedla k omilostnění nejzávažnějších hospodářských zločinů s miliardovými škodami.

Jsme přesvědčeni, že kandidáti na tak významný post, jako je místopředseda Vrchního soudu v Praze, by měli splňovat nejen požadavek odborné způsobilosti a trestní a etické bezúhonnosti, ale měli by také být garantem hodnot právního státu proti účelovému sloužení práva politickým a jiným zájmům. Z výše uvedeného je zřejmé, že JUDr. Jan Sváček tyto požadavky nesplňuje a jeho případné jmenování by dokonce mohlo představovat bezpečnostní riziko.

Máme pochybnosti o tom, zda výběrové řízení na Vrchním soudu v Praze proběhlo dostatečně transparentním způsobem a zabývalo se výše uvedenými informacemi, které jsou dlouhodobě známé a které vedly Senát k opakovanému odmítnutí nominace JUDr. Sváčka na post ústavního soudce.

Každopádně se domníváme, že uvedené informace zpochybňují důvěryhodnost JUDr. Sváčka, přičemž jsou nesrovnatelně závažnější než ty, které byly nedávno uváděny v neprospěch soudce Jana Veselého, a nakonec vedly k vypsání nového výběrového řízení na funkci předsedy Krajského soudu v Ústí n. L.

Vážený pane předsedo, věříme, že uvedené argumenty jsou dostatečně závažné, abyste nedovolil jmenování JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

S úctou

Za platformu Vraťte nám stát!

Václav Němec

Za Nadační fond proti korupci

Petr Soukenka

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček zuří: Na Národní třídě jsou fašouni. Za všechno může Kalousek, TOP…

17.11.2018 10:17 Atmosféra letošních připomínek 17. listopadu je mimořádně vyhrocená. Lidé na Národní třídě…

Dusno na Národní třídě: Lidé vypískali Hamáčka i Ťoka. "Hanba", křičeli na…

17.11.2018 09:10 Vyhrocená atmosféra dnes od rána provází pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní…

VIDEO: "Na co si to tady hraješ, ty estébáku?" Odpůrci si na Babiše…

17.11.2018 08:40 Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se dnes postaral o poprask, když krátce po půlnoci…

Babiš se bojí? Na Národní třídu přišel po půlnoci, lidé vyhodili kytici do…

17.11.2018 08:00 Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes krátce po půlnoci přinesl kytici k pamětní desce na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama