Na pražském Vítkově začaly oslavy 28. října
Praha - Položením věnce u jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově zahájil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnešní oslavy 96. výročí vzniku samostatného Československa. Ceremoniál přesně v deset hodin dopoledne začal příchodem místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického. Poté byla vztyčena státní vlajka a zazněla hymna ČR. Následovalo přinesení historických praporů a tradiční ceremoniál položení věnců, kterými nejvyšší představitelé státu uctili památku těch, jež stáli u zrodu samostatného Československého státu. Pietní akt vyvrcholil slavnostním pochodem nastoupených jednotek, uvedlo Ministerstvo obrany.
doporučujeme
Tančík vz. 33 - Nejhorší vozítko československé armády, které bylo úplně k ničemu
Lékaři přiznali, že se v otázce infarktu spletli. Chyba zasáhla celou populaci
Chci tuto zem znovu spojit, řekl Babiš v projevu na sněmu ANO
Kolik musíte vydělávat, abyste se v důchodu měli dobře? Částku, na kterou většina nedosáhne
Hádka v přímém přenosu: Česká televize vytáhla téma spalniček, neměla to dělat
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchodci si příští rok polepší. Ministerstvo opět navrhne zvýšení penzí
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
Slavnostní akce se zúčastnili také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), náčelník generálního štábu Petr Pavel nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Za Prahu přišel na slavnost radní Martin Dlouhý (TOP 09).
Oslavu zahájila v 10:00 vojenská hudba, zahrála mimo jiné i státní hymnu. Nastoupeni byli na Vítkově vojáci a přítomna byla také hradní stráž. Přítomno bylo také několik desítek Pražanů. Následovalo kladení věnců, minuta ticha za padlé vojáky z 1. světové války a slavnostní pochod. Slavnostní akt trval asi 40 minut.
„Tehdejší Československo byl unikátní projekt. Byl to stát, který byl nesmírně sociálně moderní a pokrokový. Byl to takový ostrov demokracie a právního státu uprostřed tehdy už fašizující střední Evropy a myslím si, že máme být na co hrdí," řekl po skončení ceremoniálu Sobotka.
Ministr Stropnický uvedl, že dnešek je dnem, kdy si česká veřejnost může připomenout své předky. „A je to také den, kdy se povyšuje ve vojenských hodnostech, takže je to takový bilanční den."
Oslavy vyvrcholí večerním ceremoniálem na Hradě, na němž prezident předá významným osobnostem vysoká státní ocenění. Vyznamenání se dělí na řády a medaile. Řád Bílého lva a Řád T. G. Masaryka jsou vyšší formou vyznamenání a občanům České republiky se propůjčují, což znamená, že po smrti nositele se vrací Kanceláři prezidenta republiky. Medaile Za hrdinství a Za zásluhy se udělují, po smrti vyznamenaného tedy zůstávají pozůstalým. Osobám, které nejsou občany České republiky, se udělují také řády, vysvětluje Rozhlas.cz.
Na protest proti některým jeho politickým krokům se ale slavnostního večera nezúčastní někteří rektoři, mimo jiné předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima a rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Petr Konvalinka.
Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO
17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…
ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová
17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…
Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší
17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…
Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem
16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…