Primátorem Ostravy se stal Macura (ANO), opozice už napadla radního

Ostrava - Ostrava má novéh šéfa. Primátorem města se dnes stal ekonom a manažer Tomáš Macura (ANO). Ve veřejné volbě ho na ustavujícím zasedání zastupitelstva podpořilo 31 z 54 přítomných zastupitelů. Macura neměl protikandidáta. Ve funkci nahradil někdejšího sociálního demokrata Petra Kajnara, který v čele města stál v předchozích dvou volebních obdobích. Ostrava má také novou radu, jedno jméno vyvolalo u opozice pozdvižení.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Děkuji za tuto poctu a důvěru, kterou ve mě vkládáte, udělám maximum, abych ji nezklamal. Přicházím do komunální politiky s cílem něco pro Ostravu udělat a něco v té komunální politice změnit," uvedl bezprostředně po volbě Macura (50). Řekl, že by chtěl politiky v zastupitelstvu sjednocovat, nechce hloubit příkop mezi koalicí a opozicí a věří, že všichni budou pracovat jako jeden tým.

V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dvě. Náměstky za ANO se stali Radim Babinec a Kateřina Šebestová, za ČSSD Lumír Palyza, Kamil Bednář a Ivo Hařovský a za lidovce Zbyněk Pražák. Dalšími členy rady byli zvoleni David Pfleger a Libor Folwarczny z ANO, Libor Grygar (ČSSD) a Ilja Racek (KDU-ČSL).

Zřejmě největší výhrady mělo opoziční hnutí Ostravak k volbě Hařovského. Lídr Ostravaku Lukáš Semerák poukazoval na to, že působil v dozorčí radě ostravského dopravního podniku, a to v době, z níž se nyní policie zajímá o podezřelé zakázky. Hařovský bude jako jediný z náměstků působit jako neuvolněný. Na tiskové konferenci to zdůvodnil tím, že kvůli chorobě z povolání pobírá hornickou rentu, a pokud by byl v pozici uvolněného náměstka, tak by o ni s ohledem na výši příjmu přišel. Později po ukončení funkce by mu nemusela být znovu přiznána, což nechtěl riskovat. Při volbě prvního náměstka Palyzy pak jeden z přihlížejících na balkoně zvedl ceduli s nápisem "Správu majetku v Ostravě nám bude řídit mafie?".

Macura novinářům řekl, že bezprostředně po jednání zastupitelstva zasedne poprvé nová rada. "Musíme si rozdělit ty aktuální úkoly, které teď máme, a stanovit si plán zasedání jak rady, tak zastupitelstva. Musíme už se každý rozejít do svých kanceláří a resortů a začít řešit aktuální problémy," uvedl Macura. Za nejdůležitější úkol nyní považuje práci na sestavování rozpočtu na příští rok.

Témata: Ostrava | Hnutí ANO
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama