Primátorem Ostravy se stal Macura (ANO), opozice už napadla radního

Ostrava - Ostrava má novéh šéfa. Primátorem města se dnes stal ekonom a manažer Tomáš Macura (ANO). Ve veřejné volbě ho na ustavujícím zasedání zastupitelstva podpořilo 31 z 54 přítomných zastupitelů. Macura neměl protikandidáta. Ve funkci nahradil někdejšího sociálního demokrata Petra Kajnara, který v čele města stál v předchozích dvou volebních obdobích. Ostrava má také novou radu, jedno jméno vyvolalo u opozice pozdvižení.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Děkuji za tuto poctu a důvěru, kterou ve mě vkládáte, udělám maximum, abych ji nezklamal. Přicházím do komunální politiky s cílem něco pro Ostravu udělat a něco v té komunální politice změnit," uvedl bezprostředně po volbě Macura (50). Řekl, že by chtěl politiky v zastupitelstvu sjednocovat, nechce hloubit příkop mezi koalicí a opozicí a věří, že všichni budou pracovat jako jeden tým.

V jedenáctičlenné městské radě podle dohody obsadí ANO pět míst, sociální demokraté čtyři a lidovci dvě. Náměstky za ANO se stali Radim Babinec a Kateřina Šebestová, za ČSSD Lumír Palyza, Kamil Bednář a Ivo Hařovský a za lidovce Zbyněk Pražák. Dalšími členy rady byli zvoleni David Pfleger a Libor Folwarczny z ANO, Libor Grygar (ČSSD) a Ilja Racek (KDU-ČSL).

Zřejmě největší výhrady mělo opoziční hnutí Ostravak k volbě Hařovského. Lídr Ostravaku Lukáš Semerák poukazoval na to, že působil v dozorčí radě ostravského dopravního podniku, a to v době, z níž se nyní policie zajímá o podezřelé zakázky. Hařovský bude jako jediný z náměstků působit jako neuvolněný. Na tiskové konferenci to zdůvodnil tím, že kvůli chorobě z povolání pobírá hornickou rentu, a pokud by byl v pozici uvolněného náměstka, tak by o ni s ohledem na výši příjmu přišel. Později po ukončení funkce by mu nemusela být znovu přiznána, což nechtěl riskovat. Při volbě prvního náměstka Palyzy pak jeden z přihlížejících na balkoně zvedl ceduli s nápisem "Správu majetku v Ostravě nám bude řídit mafie?".

Macura novinářům řekl, že bezprostředně po jednání zastupitelstva zasedne poprvé nová rada. "Musíme si rozdělit ty aktuální úkoly, které teď máme, a stanovit si plán zasedání jak rady, tak zastupitelstva. Musíme už se každý rozejít do svých kanceláří a resortů a začít řešit aktuální problémy," uvedl Macura. Za nejdůležitější úkol nyní považuje práci na sestavování rozpočtu na příští rok.

Témata: Ostrava | Hnutí ANO
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Před Vánoci by všichni Češi mohli podstoupit covid test, dobrovolně…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům…

ODS bude se zákonodárci vyjednávat o dvou variantách daňového balíčku

24.11.2020 20:22 Občanští demokraté budou vyjednávat se zákonodárci o dvou variantách daňového balíčku, o němž bude…

Piráti a Starostové se doplňují ve městech i obcích, možná koalice je…

24.11.2020 17:00 Jejich případné spojení mu dává smysl. Politolog Tomáš Lebeda tvrdí, že případná koalice Pirátů se…

Prezident Zeman prohrál spor o jmenování Fajta profesorem, NSS zamítl…

24.11.2020 15:23 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama