TOP 09 kritizuje Filipa: Schizofrenní situace a obejití výboru

Praha - Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík je hrdý na to, že se poslanci distancovali od cesty předsedy KSČM Vojtěcha Filipa do Ruska. Filipova návštěva Moskvy podle něj není dobrou zprávu pro partnery České republiky. Řekl to v pořadu Ozvěny dne Českého rozhlasu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Petr Gazdík
doporučujeme

"Je to neuvěřitelně schizofrenní situace, kdy se Evropská unie snaží prosadit sankce proti Rusku za její naprosto bezprecedentní porušení mezinárodního práva za anexi Krymu. Za to, co se děje na Ukrajině," popsal Gazdík důvody, které vedly k prosazení distancu poslanců od Filipovy cesty.

"A v této situaci prostě na pozvání člověka, který je na seznamu lidí, kterých se sankce týkají, my jaksi vyšleme legitimního zástupce Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky do této země. Myslím, že naši partneři v Evropské unii by nad tím museli kroutit hlavou a po mnoha nejednoznačných výrocích pana premiéra vůči Rusku, vůči sankcím, by to byla další rána do mezinárodněpolitického vnímání České republiky," řekl.

Gazdík popsal i proces, který vedl k Filipově návštěvě Ruska. Předseda KSČM prý nejprve obeslal poslanecké kluby se žádostí o složení delegace a byl jednoznačně odmítnut. Proto bylo podle Gazdíka naprosto jasné, že Sněmovna si nepřeje, aby Filip do Moskvy jel.

Poté prý Filip organizačnímu výboru oficiálně odpověděl, že cesta byla stažena a že se nebude konat. Posléze již přišlo povolení cesty od předsedy Sněmovny Jana Hamáčka, což Gazdík považuje za obejití organizačního výboru.

"Jsme členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a my jsme zvolili společný postup s ostatními zeměmi. To, že se jeden místopředseda sněmovny jedné země utrhne a jedná nějak na vlastní pěst, není určitě dobrou zprávou pro naše partnery," řekl Gazdík.

"A já jsem velmi rád a jsem hrdý na to, že sněmovna dnes odhlasovala to, že se od té cesty distancuje, protože my jsme tím ukázali našim partnerům v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, že jsme konzistentním partnerem a že jednáme společně. Nikoliv na vlastní pěst na základě zájmu jedné strany a notabene ještě komunistické," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurovolby napříč EU končí. Co bude s EU? V noci bude jasno

26.05.2019 05:15 Letošní volby do Evropského parlamentu dnes vyvrcholí, když k urnám zamíří miliony voličů ve 21…

Eurovolby 2019: Největší zájem byl v Praze. Voličů přišlo víc než posledně

25.05.2019 22:54 Aktualizováno Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety…

Eurovolby 2019: Hlasy jsou sečteny, omylem unikly na internet

25.05.2019 21:23 Aktualizováno Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá z…

Evropské volby v Česku: Na několika místech zasahovala policie

25.05.2019 18:33 Evropské volby neprovázely v Česku z pohledu ministerstva vnitra žádné problémy. ČTK to dnes řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama