Kde se vzaly červené karty pro Zemana?

Praha - Už několik dní si spousta lidí láme hlavu tím, kde se vzaly tisíce červených karet, kterými na demonstraci proti Miloši Zemanovi mávali všichni přítomní? Teorií je několik.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Akce 17. listopadu 2014: Demonstrace proti Zemanovi
doporučujeme

Je to tak trochu záhada. I když se pondělní demonstrace na Národní třídě namířená proti prezidentovi Miloši Zemanovi snažila tvářit jako spontánní, narychlo svolaná akce, bylo zarážející, jak dobře byli organizátoři připraveni.

Řeč je především o záplavě červených karet, které se tu rozdávaly a kterými přítomní chtěli vystavit stopku Miloši Zemanovi. Poslední kapkou byl nedávný rozhlasový rozhovor, kde se prezident nebál ani vulgárních výrazů.

1. Oficiální verze

Tím, kdo se k pondělnímu protestu hlásí, je Martin Přikryl, šéf reklamní agentury a hudebník ze skupiny The Prostitutes. Byl to koneckonců on, kdo založil událost na Facebooku.

Přikryl nijak neskrývá, že mu Miloš Zeman leží v žaludku, dokonce má za to, že na Hradě jsou ruští našeptávači. Jako organizátor protestu poskytl Přikryl i nějaké rozhovory, ale tématu tisíců červených karet se zdatně vyhýbá.

2. Konspirační teorie

Příznivci prezidenta Miloše Zemana ovšem na internetu dávají jasně najevo, že verzi o "samovolné" demonstraci ani za mák nevěří. A není řeč jen o anonymních křiklounech, i politici jako senátor Jan Veleba nebo poslanec Jaroslav Foldyna "větří" angažmá různých špionů a agentů.

Podle těchto verzí má demonstraci na svědomí americká ambasáda, která se postarala o organizaci, pořádek i ony červené karty. A důvod? Hrad se podle nich příliš přiklonil k Rusku, úhlavnímu nepříteli Spojených států.

Tuto teorii košatě rozvíjí například portál Aeronet, který tvrdí, že "laboratorním rozborem" několika fotek z internetu zjistil, že červené kartičky ležely v bedně adresované americkému konzulátu a že je přítomným rozdávaly bývalé zaměstnankyně této ambasády.

Nejostřejší jsou pochopitelně diskuze na sociálních sítích, kde se to hemží pravdoláskaři a havlisti. A také bodyguardy v americkém žoldu.

"Chtěl jsem si dotyčné ženy (rozdávající červené karty) vyfotit telefonem. To už se ke mě přihnali dva muži, kteří do mě začali strkat a sunout mě na chodník s tím, že jsem "provokatér" a "zas*anej komunista". Takhle mě zatlačili několik metrů od místa výdeje karet a pak ještě "hlídali" abych náhodou nezlobil," píše se například ve facebookové skupině Antimajdan, odkazující na revoluci na Ukrajině.

3. Nebo to bylo celé úplně jinak?

Ve hře jsou pochopitelně i další eventuality. Zní to sice hodně neuvěřitelně, ale nedá se vyloučit, že za celou protiruskou a protizemanovskou demonstrací stojí právě sami Rusové. Mohli se tak snažit o vyvolání jakési "protiamerické hysterie".

Ti mohli vsadit na to, že pohled davu se automaticky obrátí na odpůrce Miloše Zemana a americkou ambasádu, zatímco oni budou úplně čistí a Miloš Zeman ve "svém táboře" silnější než kdy dřív.

4.  Akce jedince

A třeba za vším tím humbukem stojí nějaký anonymní vtipálek se spoustou papíru, volného času a kvalitní tiskárnou, která zvládla valník červených karet. A teď tenhle člověk stojí někde opřený v koutě a královsky se baví tím, jak je chvíli agent, pak pravdoláskař a nakonec rozvraceč republiky.

A co si o původu červených karet myslíte vy? Napište nám o tom do diskuse pod článkem, nebo na náš Facebook. A nebo hlasujte v naší anketě v pravém sloupci stránky.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama