Placené volno pro otce po narození dítěte: Jaký je váš názor?

Praha - Mnoho otců si po narození svého potomka vybírá dovolenou, aby s maminkou i dítětem mohli být v prvních dnech v co největším kontaktu. Teď se začíná hovořit o tom, že by se v zákoně mohla objevit otcovská dovolená, tedy něco jako placené volno.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Porod, zejména prvního dítěte, je pro oba rodiče důležitým momentem. V Česku ale otcové po porodu nedostanou ani den volna, aby mohli první momenty života prožívat se svým dítětem a partnerkou. Na západě už je ale hojně rozšířená "otcovská dovolená".

Teď se o otcovské dovolené stále více začíná hovořit i v Česku. A dokonce o přípravě takového zákonného nároku dokonce uvažuje i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, píše pondělní Právo. "Chceme se tím v příštím roce zabývat. Pracujeme se dvěma možnostmi. První je otcovská dovolená placená z pojištění v době šestinedělí. Druhá je rodičovská dovolená v nějakém konkrétním období vyhrazená pro druhého rodiče," řekla Právu ministryně.

Podle ní má zejména první možnost velkou podporu. Navíc podle Ligy otevřených mužů si téměř tři čtvrtiny novopečených otců po porodu vybírá dovolenou. Na rozdíl od většiny evropských zemí, to však není ukotvené v zákoně. Například v Británii či Francii mají muži po porodu nárok na 14 dní dovolené, ve Finsku na 18. Uvádí Právo.

Lékaři otcovskou jen doporučují. Podle nich je totiž kontakt s oběma rodiči v prvních dnech života novorozence velice důležitý nejen pro vztah rodičů, rodičů a dítěte, ale i jeho vývoj. "Po narození dcery jsem si vybral čtrnáctidenní dovolenou. Kdyby nárok na volno byl se zákona, určitě by to otcové ocenili," svěřil se pro Novu Jan.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Povinnosti po ukončení rodičovské? Řada lidí tápe, hrozí jim i sankce

30.05.2020 10:10 Zřejmě neutrální stanovisko vlády dostanou zákonodárci k předloze hnutí STAN, podle níž by úřady…

Omluvte se záchranářce a požádejte, aby zůstala, apeluje exhejtman Bendl…

30.05.2020 08:45 Stojí na straně záchranářky. Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) vyjádřil podporu i…

Dělám vše pro odvolání Filipa z prestižní pozice ve Sněmovně, říká pro EZ…

29.05.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR - Zahájila kampaň za jeho odvolání. Pro šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy