Vnitro chystá přesídlení volyňských Čechů z Ukrajiny

Praha - Ministerstvo vnitra pracuje na plánu, jak do Česka dostat volyňské Čechy, kteří žijí v oblasti bojů na východní Ukrajině. Mělo by se jednat o 30 až 50 osob z Donbasu, napsaly Lidové noviny.

Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo vnitra rozeslalo dotazníky, kterými mohou jejich adresáti z řad volyňských Čechů potvrdit "vážný zájem o přesídlení". S prosbou, aby řešení situace krajanů napomohl, se na ministra vnitra Milana Chovance v říjnu obrátil prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zahraničí je z přesídlení českých krajanů z válečné zóny momentálně vyřazeno, píše deník.

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek byli dosud proti repatriaci s argumentem, že by ji mohla zneužít ruská propaganda. Drtivá většina Ukrajinců hlásících se k českému původu žije na západě Ukrajiny, kam boje na východě země nedosahují. Mezi ministerstvy vnitra a zahraničí ale podle LN mělo dojít k dohodě na zúžení pomoci jen na krajany z válečné oblasti, což by mělo získat podporu ve vládě. V Českém spolku Donbasu je registrováno 18 rodin, píše deník.

Prezident Zeman, který podporuje repatriaci volyňských Čechů z Ukrajiny, vyjádřil v minulosti nespokojenost s prací velvyslanectví v Kyjevě. Ambasáda podle prezidenta k volyňským Čechům nemá dobrý vztah. Zeman kritizoval především velvyslance Ivana Počucha.

Chovanec už dříve uvedl, že Ukrajinci, kteří mají skutečně český původ a cítí se na Ukrajině ohroženi, mohou očekávat pomoc nad rámec udělení trvalého pobytu. "Budeme nabízet určitě ubytování na přechodnou dobu, budeme nabízet celkový servis," řekl ministr. Zmínil se také o možnosti poskytování kurzů češtiny nebo pojištění, vyloučil ale přidělování bytů.

Oblast Volyně prodělala překotný historický vývoj. Pod carské Rusko se dostala už ve třetím dělení Polska v roce 1795 a právě Rusové byli vládnoucí politickou mocí v době příchodu Čechů na Volyni. První obec Čechů, tzv. Luthardovka, byla založena již v roce 1863, ale organizovaný příchod probíhá až v letech 1868–1880. Tato emigrace vyplývala z represí proti polskému obyvatelstvu Volyně po poražení protiruského povstání v roce 1863 a následným levným prodáváním půdy. Poláci byli na Volyni většinou velkostatkáři, a jelikož se němečtí kolonizátoři neprosadili jako heterogenní prvek, byli carskou vládou pozváni Češi, aby rozbili tradiční polskou soudružnost, informuje antropologie.zcu.cz.

V roce 1945 došlo k první reemigraci volyňských Čechů-vojáků. V roce 1947 je následovali jejich rodinní příslušníci, starci, děti a jiní Češi, kteří nenarukovali do armádního sboru. Druhá nejmasivnější reemigrace tak čítala celkem 33 077 lidí. V letech 1991–1993 proběhla třetí reemigrační vlna tzv. černobylských krajanů, kteří se vrátili do své vlasti kvůli zasažení černobylskou havárií. Tato reemigrace se týkala zejména vesnic Malinovka, Komarovka a Malá Zubovščina. Všechny tyto vesnice totiž patřily do Kyjevské oblasti a reemigrace v roce 1947 se týkala pouze Volyňské oblasti.

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Související:

Právě se děje