ČSSD prohrála soud. Opustí někteří poslanci sněmovnu?

Praha - Sociální demokracie prohrála spor u soudu s nespokojenými straníky z Mohelnice, kteří napadli údajně nezákonné sestavení kandidátní listiny ČSSD pro loňské sněmovní volby v Olomouckém kraji, svou nečinností. Vyplývá to z rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, premiér a předseda strany

Soud ve sporu, který trval asi rok, rozhodl takzvaným rozsudkem pro uznání. ČSSD na výzvu soudu nereagovala, k žalobě se nevyjádřila a neuvedla tak důkazy. Soud tak měl za to, že nárok žalobců uznává.

"Žalovaná strana to prohrála tím, že nestihla lhůtu se vyjádřit. Soud v takovém případě nemá žádnou jinou možnost. Zákon mu ukládá, že musí takto rozhodnout. Tímto způsobem končí řada sporů, kdy to přijde do datové schránky právnické osobě a oni nezafungují," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná.

V rozsudku pro uznání tak soud uvedl, že rozhodnutí všech stranických orgánů ČSSD přijatá před loňskými předčasnými parlamentními volbami nejsou v souladu se zákonem a stanovami ČSSD. Rozsudek tak vynesl bez ohledu na to, zda jsou tvrzení v žalobě podložena důkazy či zda je nárok oprávněný. Podle žalobců tím však potvrdil jejich názor, kdy poukazovali na machinaci při sestavení kandidátky. S rozsudkem v ruce nyní zpochybňují také legitimitu zvolených poslanců za Olomoucký kraj Romana Váni, Pavla Holíka a Jiřího Zemánka. 

Právní zástupce žalobců Pavel Němec ČTK řekl, že nyní vyčkají, zda se ČSSD proti verdiktu odvolá. Odvolat se však dá podle něj pouze formálně. "Další možností je, že si strana uvědomí své pochybení a konečně začne jednat. Pokud nebude ani nyní mít ČSSD o smírné řešení zájem, budeme pokračovat v soudních sporech včetně toho, že učiníme kroky pro řešení nelegitimity zvolených poslanců za ČSSD v Olomouckém kraji," uvedl Němec.

Reakce ČSSD

Sociální demokracie reaguje na informace z médií stran údajného rozsudku, který souvisí s údajně nezákonným sestavením kandidátní listiny ČSSD pro loňské parlamentní volby v Olomouckém kraji.

1) ČSSD dosud rozsudek soudu neobdržela.

2) Pokud by text, který sociální demokracii poskytla média, odpovídal skutečně textu rozsudku, který předpokládáme, že bude ČSSD doručen, jedná se o zjevnou vadu soudu při vydání tzv. rozsudku pro zmeškání.

3) Pokud bude skutečně takový rozsudek ČSSD doručen, strana proti němu podá odvolání pro nezákonnost, tj. pro nesplnění zákonných předpokladů pro jeho vydání. Podáním odvolání nenabývá rozsudek právní moci a nelze podle něho nijak postupovat.

4) Velmi obtížně se nám komentuje rozsudek, který je citován na zpravodajských serverech, ale ČSSD jeho vyhotovení stále neobdržela.

5) Další komentáře tedy budeme poskytovat, až rozsudek obdržíme a budeme jej moci prostudovat.

Témata: ČSSD | soudy

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje