Kvóty pro ženy? Česko patrně změní odmítavý postoj, říká Dienstbier

Praha - Česko zřejmě změní svůj odmítavý postoj k návrhu evropské směrnice s kvótami pro ženy či muže pro obsazení dozorčích a správních rad velkých firem. O návrhu se měnlo jednat již dnes, kabinet ale materiál odložil. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) předpokládá, že vláda rozhodne o podpoře evropského předpisu.

Jiří Dienstbier /ČSSD/, ministr bez portfeje
doporučujeme

Podle schválené vládní strategie by ve vedení státu a firem v Česku mělo být aspoň 40 procent žen. Pomoci k tomu mají takzvaná pozitivní opatření, tedy třeba kvóty. Materiál počítá i s kroky ke srovnávání propasti mezi výdělky žen a mužů a k přilákání více mužů do učitelské profese či k péči o děti a starší generaci. Dokument platí do roku 2020.

"Předpokládám, že bychom pozici změnit měli. Jako jednu ze svých priorit to označila naše nová eurokomisařka Věra Jourová. Je to docela logické. Máme ve vládním prohlášení důraz na sledování rovných příležitostí pro ženy a muže," řekl novinářům Dienstbier.

Podle něj má Česko v otázce rovných šancí sice nyní naléhavější problémy jako nedostatek školek, malé zastoupení žen ve vysokých funkcích či nerovné podmínky v profesním uplatnění, to ale není důvod k odmítnutí požadavku. "Rovnost šancí mužů a žen není čistě otázka antidiskriminační a lidskoprávní, ale má i velký ekonomický rozměr. Je důležité, abychom byli schopni maximálně využít veškerý potenciál ve společnosti, ne jen jedné poloviny," dodal ministr.

Návrh na zavedení kvót předloni v Evropské komisi prosadila tehdejší eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Podle záměru měli ženy či muži v dozorčích a správních radách velkých firem, jejichž akcie se obchodují na burze, obsadit nejméně 40 procent křesel. Stanovenou hranici by měly státní podniky dosáhnout v roce 2018, soukromé o dva roky později. V EU by se opatření nejspíš dotkla asi 5000 firem, v Česku ani ne desítky.

Podle odborníků na problematiku rovnosti je možné o vyrovnaném zastoupení mluvit při čtyřicetiprocentním podílu. Za kritickou hranici označují 30 procent. Pokud je skupina menší, nedokáže už prosazovat své názory. České aktivistky nesouhlasí s tím, že by směrnice ženy zvýhodňovala. Zdůrazňují, že čtyřicetiprocentní kvóta neplatí jen pro ženy, ale také pro muže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama