Jak to bylo se vznikem Topolánkovy vlády? Toto se tehdy dělo

Praha - Lobbista Miroslav Šlouf, který dvě desítky let pracoval po boku současného prezidenta Miloše Zemana, ve své knize "Jak se dobývá Hrad" prozradil některé podrobnosti ze zákulisí Zemanova někdejšího postu předsedy vlády. Šlouf potvrdil to, co expremiér Jiří Paroubek podle svých slov věděl již od samého počátku, a poodhalil tak vznik vlády bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Mirek Topolánek

Šlouf ve své knize uvádí, že Miloš Zeman měl dříve své negativní vlastnosti pod kontrolou, v posledních letech ale u prezidenta pociťuje rychlou degeneraci osobnosti. Jednou z  prezidentových špatných vlastností je podle Šloufa nevypočitatelná náladovost, druhou urputná zatvrzelost a třetí nulová sociální inteligence.

Podle Paroubka se Šlouf cítí osobně zhrzený, ale nechává si ještě pootevřené dveře ke svému někdejšímu mistrovi. "Nedojmul mě žádný sladkobolný Šloufův blábol o Miloši Zemanovi. Chápu to, věrně Milošovi sloužit, dělat pro něj špinavou práci a nakonec být odkopnut jako pes, je jistě velmi osobně nepříjemné. Mirda nicméně pořád ještě doufá, že si s Milošem zase padnou do náručí... A budou kamarádi jako dřív," domnívá se expremiér.

Z publicity o knize jej zaujala jen jediná věc. "To, že M. Šlouf potvrdil, co jsem já věděl již od samého počátku. A sice, že společně s M. Zemanem přesvědčili někdejší poslance ČSSD, Pohanku a Melčáka, aby ve sněmovně podpořili vládu pravice pod vedením M. Topolánka. Stalo se tak v lednu 2007 (Topolánkova koalice však ještě měla v záloze připraveného poslance Wolfa, tedy kdyby bylo nejhůř). Ostatně také M. Pohanka již před léty tvrdil, že se v této věci radil s M. Zemanem," píše ve svém komentáři Paroubek.

Jak to tehdy podle něj vše proběhlo? "Připomínám, že v červnu 2006 proběhlé volby do sněmovny dopadly nerozhodně. Levice a pravice získaly ve sněmovně po sto mandátech a při tomto poměru se hlasy obou Zemanovců staly rozhodujícími. Půl roku od voleb se nedařilo sestavit vládu s podporou většiny poslanců ve sněmovně. Pohanka a Melčák se tak v lednu 2007 stali čtvrtou koaliční stranou pravicové vlády," uvádí.

Topolánkově vládě to podle něj umožnilo rozjet pseudoreformy mající závažné sociální důsledky. "Při daňové reformě prosazené ve sněmovně díky Pohankovi a Melčákovi stát, počínaje rokem 2008 přišel o cca 80 mld. Kč daňových příjmů ročně. S tím se ve svých deficitech potýká dodnes. Díky Zemanovi a Šloufovi a dvěma do pravicového tábora zběhlým poslancům ČSSD došlo na centrálních úřadech a ministerstvech k „Noci dlouhých nožů", k rozsáhlým čistkám již před volbami avizovanými M. Topolánkem. Jinak řečeno, stovky odborníků byly nuceny odejít z ministerstev a centrálních úřadů," tvrdí expremiér.

"Právě nástupem Topolánkovy vlády s Kalouskem, Nečasem a Langerem byla zahájena éra korupce a korupčních kauz, která po sedmi letech vlády pravice vedla ke zkompromitování politického stranictví a k výraznému oslabení zejména pravicových politických stran. A konečně v roce 2010 a zejména po něm pak došlo i k oslabení ČSSD. A mohl bych pokračovat ve výčtu toho, jaké politické dopady měl vznik Topolánkovy vlády," dodává Paroubek.

Domnívá se, že Zeman se Šloufem sledovali vždy jen svůj osobní politický zájem. "Přiznám se, že pro takovéto typy machiavelistických politiků nemám žádné porozumění ani sympatie. Vlastně i tehdy, když tu a tam M. Zeman v poslední době hájí správnou věc, vím, že to nevyvěrá z jeho idealismu. Ale vždy z nějakého konkrétního zájmu," uzavřel.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje