Poslanci ostrouhají? Lidovci chtějí nechat platy zmrazené, ANO se přidalo

Praha - Lidovci navrhují, aby platy zákonodárců zůstaly ještě rok zmrazené. Uvedl to dnes lidovecký předseda Pavel Bělobrádek. Návrh podporuje i hnutí ANO. Zda pro něj budou hlasovat i sociální demokraté, není jasné.

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády
doporučujeme

"Už jsme rozladěni z neustálých schůzek a neustálých dohod, které potom padají," řekl novinářům lidovecký šéf, který dosavadní debaty označil za únavné a dehonestující. Kritikou narážel zejména na sociální demokraty, kteří nejprve spolu s ostatními stranami souhlasili s nárůstem platů ústavních činitelů o 14,4 procenta, ale posléze od dohody ustoupili.

Dnešní návrh lidovců má být i proto podle Bělobrádka určitým tlakem na koaliční partnery, aby se dospělo k dohodě. Podle představ lidovců by měla vzniknout pracovní skupina, která by bez časového tlaku, kterému poslanci čelí nyní, připravila změnu zákona. Jeho základem by pak měl být logický systém výpočtu platů zákonodárců.

"My tento návrh podporujeme a v průběhu roku 2015 chceme najít nějaký mechanismus, který by to vyřešil jednou pro vždy. Ať je na to čas, klid," řekl ČTK po jednání koaličních špiček šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Na dotaz, zda se k tomu koalice ještě mezi druhým a třetím čtením sejde, uvedl: "Nevylučuji to."

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na dotaz, jak se koalice v této věci dohodla, napsal, že je rád, že nebudou platy zvýšeny o 14 procent. "Zbytek rozhodnou poslanci hlasováním o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Pokud žádný neprojde, bude platit návrh naší vlády, který počítá s růstem o jedno procento," uvedl.

"Platy ústavních činitelů musejí být stanoveny jednou provždy koeficientem k průměrné mzdě. Přece se pořád nebudeme zabývat svými platy. K definitivnímu řešení směřovala dohoda všech politických stran v Poslanecké sněmovně. Rozbil ji premiér Sobotka. Populisticky. Andreje Babiše tím ale stejně nedožene. Nese však politickou odpovědnost za to, že platy překrývají všechna ostatní témata, která mají dopad na každého občana. Navíc diskuse o platech spustila úplnou dehonestaci parlamentu. Přidává se prezident, šéf odborů, svazu zaměstnavatelů, kde kdo. Nejde o kritiku jednotlivých špatných politiků, ale parlamentu, instituce demokracie zřízené a volené občany, jako celku. A to je na celé věci nakonec to nejhorší," uvedl k tomu šéf ODS Petr Fiala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama