Na výročí Osvětimi by do Prahy mohl přijet Netanjahu

Praha - Na lednovou připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi by mohl do Česka přijet izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Při nedávném společném zasedání české a izraelské vlády v Jeruzalémě ho na ni pozval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Netanjahu svoji účast nevyloučil. ČTK to dnes sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer. Příjezd Netanjahua se bude podle něj odvíjet od aktuální bezpečnostní situace v Izraeli.

Benjamin Netanjahu

"Premiér Sobotka na mezivládním jednání v Izraeli pozval pana premiéra Netanjahua na uctění památky židovských obětí druhé světové války do Terezína v lednu 2015. Premiér Netanjahu svoji účast nevyloučil s tím, že bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci v Izraeli," uvedl Ayrer.

Potvrdil tak informace dvou zdrojů ČTK obeznámených s plánováním akce. Izraelské velvyslanectví v Praze uvedlo, že zatím může potvrdit pouze dříva oznámenou účast předsedy izraelského parlamentu Juliho Edelsteina.

K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní setkání. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat fórum parlamentních předáků a význačných osobností, jež se bude mimo jiné věnovat problému antisemitismu a rasismu v Evropě. Druhý den, který připadne na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, by je čelní politici měli uctít na Hradě a v Terezíně.

Akci pořádá Evropský židovský kongres, jehož prezident Moše Kantor dnes podle informací ČTK o jejích přípravách jednal v Praze se Sobotkou. Česko na připomínku osvobození Osvětimi pozvalo vysoké představitele vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Francie a Velké Británie. Pozvánky obdrželi zástupci všech 47 států, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu, včetně asi desítky hlav států.

Svou účast zatím podle informací ČTK potvrdily dvě desítky předsedů parlamentů. Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin sice uvedl, že ukrajinský prezident Petro Porošenko dorazí, písemné potvrzení Praha ale zatím z Kyjeva nedostala. Kromě něj zájem přijet podle diplomatických zdrojů avizovali také prezidenti Slovinska, Švýcarska, Bulharska nebo Moldavska, ani oni ji ale zatím písemně nepotvrdili.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v pondělí ČTK sdělil, že Kreml pozvánku pro Putina obdržel a co nejpozorněji ji posoudí. Nejasná je zatím také účast lídrů ostatních vítězných mocností druhé světové války.

Jedním z důvodů je i skutečnost, že k výročí osvobození Osvětimi se bude ve světě konat více akcí. Kvůli tomu na konci ledna do ČR nepřijede například izraelský prezident Reuven Rivlin, který uctí oběti holokaustu v sídle OSN v New Yorku, nebo prezidenti Německa a Rakouska Joachim Gauck a Heinz Fischer, kteří by se měli zúčastnit piety přímo v Osvětimi.

Na fóru na Pražském hradě by podle informací ČTK měly vystoupit vedle státníků i známé nepolitické osobnosti. Debaty má moderovat Stephen Sackur, proslavený diskusním pořadem BBC Hardtalk, a jedním z účastníků má být americký právník Alan Dershowitz, který v mediálně ostře sledované soudní kauze pomohl před vězením zachránit bývalou hvězdu amerického fotbalu O. J. Simpsona, obžalovaného z dvojnásobné vraždy.

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje