Znovuzavedení domovského práva? STAN má plán

Praha - Před příštími sněmovními volbami by Starostové a nezávislí (STAN) mohli voličům jako jedno z témat nabídnout znovuzavedení domovského práva. Dalšími tématy do příštích let by také měla být změna volebních systémů a přímá volba starostů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Stanislav Polčák a gabriela Pecková /oba TOP 09/

Domovské právo bylo zrušeno po nástupu komunistů k moci. Jako největší výhody jeho znovuobnovení Polčák vidí, že by se vytvářely vazby lidí k obci a motivace, aby v nich dlouhodobě zůstávali. Obyvatelé s domovským právem by například měli právo na návštěvu školy, kterou obec zřizuje.

Jako další výhodu vidí úsporu při vyplácení dávek, například příspěvku na bydlení. Místní úředníci totiž podle něj mají lepší přehled o tom, jaká je skutečná sociální situace lidí, kteří o dávky žádají. "Někteří by tak o dávky ani nežádali," poznamenal místopředseda Stanislav Polčák. Ušetřené peníze by pak mohla využít obec ke svému rozvoji.

Polčákův návrh vyvolal mezi přítomnými starosty dlouhou diskuzi. "Předpokládal jsem, že to bude kontroverzní," poznamenal Polčák s tím, že doufá, že se mu podaří straníky během příštích dvou let přesvědčit. ČTK řekl, že s vedením hnutí o tématu diskutuje už asi dva měsíce. Jeho návrh podpořil například současný šéf hnutí Petr Gazdík.

Dalším volebním tématem, které se na konferenci řešilo, jsou volební systémy. Hnutí chce podle Polčáka prosadit přímou volbu starostů. STAN také uvažuje o podpoře změny volebního systému do Poslanecké sněmovny.

Domovské právo představovalo právo na nerušený pobyt v obci a na chudinské zaopatření z její strany. Vzniklo v českých zemích v souvislosti se zavedením obecní samosprávy v roce 1849, zůstalo v platnosti i za první republiky a zrušeno bylo až roku 1948.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama