Dusno ve Sněmovně: Poslanci se tvrdě pustili do Sobotky. Podívejte se proč

Praha - Poslanci z opozice i koaličního ANO se dnes pustili ostře do premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky kvůli tomu, že podle nich zrušil dohodu všech frakcí o úpravě platů politiků.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
doporučujeme

Místopředsedové dolní komory Jaroslava Jermanová (ANO) a Petr Gazdík (TOP 09 a Starostů) od něho žádali omluvu. Sobotka uvedl, že o dohodě asi o 14procentním růstu mezd nevěděl, když byl informován, nesouhlasil s ní. Takové navýšení, jak je navrhly rozpočtový a sociální výbor, premiér opět označil za nepřiměřený.

"Zničil jste to, na čem jsme tady pracovali," řekla Sobotkovi Jermanová, když se do Sněmovny vrátil po jednání s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou. Kvůli jeho absenci bylo jednání o platech odpoledne na čas přerušeno. Jermanová po Sobotkovi žádala, aby se poslancům omluvil. Za vaše populistické body jste shodil 200 lidí, uvedla. "Špiníte nás před občany," přidal se ke kritice Gazdík.

Gazdík i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navíc tvrdí, že Sobotka o dohodě klubů věděl. "Lžete a shazujete vlastní klub," poznamenal taky předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek.

"Nemohu ignorovat zbytek společnosti, jen abych se zavděčil Sněmovně," zdůraznil Sobotka. Bylo by podle něho nespravedlivé, aby platy politiků rostly výrazně více než mzdy ve veřejné sféře nebo důchody. "Kdyby Sněmovna schválila 14 procent, tak to občanům nejsme schopni vysvětlit," řekl ministerský předseda. Uvedl taky, že u jednání o dohodě nebyl, následně s ní ani on ani stranické vedení nesouhlasilo. Navíc podotkl, že ujednání není závazné pro Senát a pro prezidenta. Miloš Zeman už avizoval, že by předlohu předpokládající růst platů politiků o 14 procent vetoval.

Sněmovna nakonec postoupila platovou novelu do závěrečného schvalování, které by se mohlo uskutečnit už v pátek. Lidovci a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura navrhli v dnešním druhém čtení další zmrazení mezd, předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) chce pro příští rok růst asi o tři procenta. Vládní návrh původně předpokládal procentní růst pro další čtyři roky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama