Zeman na kobereček? Části senátorů se nelíbí jeho výroky

Praha - Představitelé Starostů a KDU-ČSL dnes vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby příští týden přišel do horní komory na její schůzi vysvětlit a obhájit své kontroverzní výroky a postoje z poslední doby. K veřejné výzvě využili projednávání nominace místopředsedy České advokátní komory Davida Uhlíře na ústavního soudce, kterou místo Zemana obhajoval jeho kancléř Vratislav Mynář.

371

Zemanovi příznivci v řadách senátorů to pokládali za zneužití projednávaného bodu. Žádostí obou frakcí, aby Senát ještě dnes uložil předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) pozvat Zemana na příští schůzi, se dnes horní komora odmítla zabývat. Oba kluby to chtějí příští týden zkusit znovu, zároveň ale prezidenta samy vybídly k návštěvě horní komory společným dopisem.

Prezident by měl podle předsedy senátorského klubu Starostové a nezávislí Jana Horníka "vysvětlit a obhájit svá vyjádření a postoje, které v minulých dnech a týdnech znepokojila tolik občanů České republiky". Novinářům řekl, že všichni ústavní činitelé musejí dodržovat ústavu a "chovat se doma a ve světě tak, jak se chovat mají".

Zeman by měl i podle šéfa senátorů KDU-ČSL a nezávislých Petra Šilara "vysvětlit některé své kroky, které pobuřují naši společnost". "Chtěli bychom ho ujistit, že nejsme žádní zástupci pražské kavárny," uvedl Šilar s poukazem na způsob, jakým Zeman označoval své kritiky.

Žádost obou klubů byla na výzvu Štěcha nakonec předložena jako samostatný bod schůze. Pro jeho zařazení na program hlasovalo jen 30 z 66 přítomných senátorů. Kromě Starostů a lidovců návrh podpořili ještě občanští demokraté, členové bývalého klubu zelených a šéfka senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová.

"Dnes byl v Senátu učiněn pokus o to, aby byl prezident Zeman pozván na příští zasedání Senátu a bylo možné s ním mluvit o jeho posledních činech a výrocích. Podle mého názoru by to byla skvělá možnost na půdě Senátu konfrontovat na úrovni prezidenta s názory jeho oponentů. Žádat jej o vysvětlení. Splnit vůli té části voličů, kteří jsou s chováním prezidenta nespokojeni," uvedl k tomu senátor Václav Láska.

"Proto jsem hlasoval pro tento návrh. Ale nebyl přijat. K jeho přijetí chyběly tři hlasy. Senát tak jako celek odmítl příležitost, aby ti co mají k chování prezidenta výhrady, měli možnost prostřednictvím svých volených zástupců prezidenta se svým názorem konfrontovat. Slušně a podle pravidel. Pokud se však většina senátorů této možnosti sama vzdala a nedala příležitost ke kultivované diskusi s prezidentem, tak se nelze divit tomu, že lidé budou svůj nesouhlas vyjadřovat dál hlasitě na ulici," dodal.

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Související:

Právě se děje