Dusno na ČT: Bordel, zmatek, Sobotka to rozkopal, udeřila poslankyně

Praha - Debaty mezi poslanci o zvýšení jejich platů měly ostrou dohru v pořadu Události, komentáře. Podle členky rozpočtového výboru za TOP 09 Věry Kovářové byla dohoda o platech poslanců dohodnuta se všemi poslaneckými kluby. Pak ale prý premiér Bohuslav Sobotka dohodu rozkopal.

Poslanecká sněmovna (7.5.2014)

Kromě Kovářové byl hostem i ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten v úvodu pořadu upozornil, že preferuje variantu, aby jakékoliv zvyšování nebo snižování platů ústavních činitelů bylo jasně navázané na nějaký mechanismus, který bude akceptovatelný a dlouhodobě přijatelný.

"A ne že teď uděláme nějaké skokové zvýšení a zase za 2, za 3, za 4 roky bude Poslanecká sněmovna řešit v budoucnu podobnou situaci jako dnes. My chceme, abychom k té debatě případně přizvali i zástupce obecních samospráv, protože jich se ta situace také týká, a aby opravdu ten návrh byl systémový, což dnes není," dodal.

Kovářová popřela, že by si zvýšením platů dělali poslanci z lidí srandu. "Původní vládní návrh, který přišel v srpnu do sněmovny, říkal, že bude zvýšen plat poslanců o 3,5 %. Následně došlo na návrh koalice ve variantě zvýšení o 14,5 % k tomu, že TOP 09 a ostatní opoziční strany se k této dohodě připojily. A počítali jsme s tím, že to bude konečná varianta. To, že následovaly další varianty, které následují další varianty, tomu se, promiňte, říká německy Tohuwabohu, což v překladu znamená bordel, zmatek. A tak to cítíme i my jako ..." uvedla. "My jsme měli dohodu uzavřenou se všemi poslaneckými kluby a pan premiér tuto dohodu takzvaně rozkopal," dodala.

Podobně to vidí i Jurečka. "Nám to silně vadí, protože to už se stalo podruhé. Poprvé se to stalo v případě vyjednávání o zvýšení rozpočtu pro resort obrany a tady opravdu ta dohoda byla učiněna a pan premiér, aniž by to s kýmkoliv diskutoval, nám vlastně tehdy na zahraniční cestě v USA všechny zaskočil a řekl, že on to najednou vidí jinak," popisuje ministr.

Podle Kovářové by byla možná varianta jednat o nějaké další variantě. "Ovšem těch variant je tolik, že my vlastně nevíme, o které té variantě máme zrovna jednat. A znovu opakuji, my v minulém volebním období, Nečasova vláda a ministr financí Kalousek snížili platy o 18 %, zdanily se náhrady a zmrazily se platy na tři roky. Vláda tehdy měla většinu, našla vůli a odvahu a tento návrh schválila s tím, že po třech letech se platy poslanců rozmrazí. A my předpokládáme, že tato vláda najde také odvahu a najde systémové řešení, případně jednu variantu, o které se bude hlasovat," doufá poslankyně.

"Tady se to pořád hovoří v logice, že se budou zvyšovat platy, ale vraťme se k tomu původnímu, co tady bylo i v minulosti. Ty platy, jejich pravidelný růst byl v roce 2011 zmražen, my teď jednáme jenom o to, když se to teď má legislativně rozmrazit a tehdy se řeklo, že to bude na tři roky, jestli to nakonec bude, vlastně je to potřeba obrátit, ve své podstatě je to tak, že my ty platy dneska máme sníženy o 26 %, teď je otázka, o kolik je nyní zvýšíme," dodal Jurečka.

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Babiš v létě asi pracovně navštíví Vietnam a Koreu

23.06.2021 14:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) v létě pravděpodobně vyrazí na návštěvu Vietnamu a Jižní Koreje. Cesta…

Babiš odmítl kritiku příprav předsednictví unii, jde prý o politiku

23.06.2021 12:19 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku ekonomů a dalších osobností týkající se příprav českého…

Na facebooku dominuje Okamura, na instagramu je nejsilnější Bartoš, na…

23.06.2021 12:07 Ze šéfů politických stran a hnutí sleduje na facebooku nejvíce lidí profil předsedy SPD Tomia…

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Související:

Právě se děje