Babiš a velký bratr? Tohle vzkazuje ministr

Praha - Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády podporují zavedení elektronické evidence tržeb (EET), kterou chystá spustit od ledna 2016 ministerstvo financí pod vedením ministra Andreje Babiše. Proti zavedení EET ale brojí někteří soukromníci, pro které má Babiš jasný vzkaz.

Andrej Babiš /ANO/, 1. místopředseda vlády pro ekonomiku vlády a ministr financí

Konzultant se zaměřením na geoprostorově inteligentní informační systémy Mojmír Macek se na stránkách webu Neviditelný pes zamýšlí nad tím, jestli má EET smysl. Náklady a rizika takového systému budou podle něj enormní a náklady na straně obchodníků budou jen velmi špatně vyčíslitelné.

"Je chvályhodné, že MF chce lépe vybírat daně, bránit podvodům a konečně měřit všem stejně. Suma předpokládaných +10 miliard ročně do rozpočtu je lákavá. Jen pomůže tomu informační systém? A nezatíží jen plošně všechny firmy a živnostníky a podvodníci mu stejně vyklouznou? Pokud bude koncept systému takový, že umožní zasílat data o účtenkách/fakturách dávkově přenosovým souborem, tak to stejně nezabrání manipulaci s daty ze strany povinného subjektu," domnívá se autor.

Dodává, že tento systém povede k tomu, že si bude muset zhruba milion aktivních firem v Česku upravit svůj účetní software. "Pokud bychom počítali, že každý za úpravy dá průměrně 10 tisíc, jsme jen na straně soukromého sektoru na vyvolaných nákladech na 10 miliardách, následné zvýšené provozní náklady na obsluhu a údržbu v to nepočítaje," dodává.

"Navíc, jak finance, pod vedením chlapíka, který kam šlpne, tam má lejno střetu zájmů, zajistí nezávislost a nezneužitelnost takto citlivých dat v konkurenčním boji? Kdo měl tu možnost nahlédnout do metod privatizátorů, budovatelů holdingů a způsobu prováděných akviz často ví, že kupu firem dostalo na kolena „zneužití informací v obchodním styku"," pustil se Macek do Babiše.

Závěrem autor Babišovi vzkazuje, aby méně mluvil a více konal. "Zde leží krásná výzva pro pana „pravicového" ministra Babiše, jen ji aktivně uchopit!" dodal.

Babiš: Velkého bratra neplánuji

Autor textu Babiše zaujal natolik, že se ministr rozhodl na něj reagovat. Macek je přesvědčen, podle Babiše že náklady a rizika systému budou enormní a zatímco poctivému živnostníku přibyde administrativa, podvodníci se budou smát. "Data budou podle něj zneužitelná v konkurenčním boji a nezapomíná ani na můj údajný střet zájmů," dodává Babiš.

Následně upozorňuje na dvě odlišná opatření, EET a centrální evidenci účtů (CEÚ). Ta má sloužit jako boj proti tzv. karuselům, což jsou podvody na DPH, většinou ve velkých částkách, se kterými se běžný občan přímo nesetkává. Stát díky nim podle ministra ročně přichází o mnoho desítek miliard korun a CEÚ by umožnila oprávněným orgánům veřejné moci na jednom místě zjistit, u které z bank konkrétní fyzická nebo právnická osoba má či měla účet, zajistit prostředky a na stav účtu se dotazovat již jen konkrétní banky.

"Smyslem Elektronické evidence tržeb, tedy on-line zasílání informací o tržbách prostřednictvím internetu, je zlepšení výběru DPH a daně z příjmů u obchodníků a u služeb. Zároveň má tento projekt pomoci znovu nastavit rovné podmínky v podnikání a odstranit nekalou konkurenční výhodu těch, kteří daně neplatí. Opět zde platí, že zasílány budou jen základní nezbytné informace, v podstatě částka tržby rozdělená dle sazeb DPH a identifikace prodejce. Nic nového pod sluncem – již dnes si finanční úřad může takové údaje vyžádat a často tak činí," upozorňuje ministr.

Dodává, že je velmi jednoduché jakékoliv systémové opatření předem odmítnout jako nákladné a neúčinné. Za seriózní považuje podívat se na výsledek tam, kde již podobné opatření zavedli. "V Chorvatsku došlo po zavedení tohoto systému k zásadnímu nárůstu vykazovaných tržeb. Dle získaných dat od chorvatských kolegů například v pohostinství vykázaly osoby samostatně výdělečně činné nárůst tržeb v průměru o cca 55 %, v maloobchodě o 28 % a podobně," píše Babiš.

"Autor článku považuje snahu Ministerstva financí zabránit zkreslování tržeb (tedy výstupů) za naivní, vždyť masivní úniky se přece odehrávají na straně vstupů. Ano, je pravdou, že fiktivní faktury či předražené služby z daňových rájů jsou oblíbenou taktikou daňových podvodníků. Ale pokud máme být důslední, nemůžeme se soustředit jen na část problému. My řešíme obě strany – EET má zlepšit spolehlivost vykazovaných výstupů, na výše uvedené nešvary s falešnými vstupy pak míří další aktivity Finanční správy, jako je například kontrolní hlášení, tedy nástroj prověřený slovenskou zkušeností. Bohužel, tristní stav, ve kterém se výběr daní v České republice nachází, nelze změnit ze dne na den," přiznává dále Babiš.

Hrozí zneužití dat?

Macek se také údajně obává zneužitelnosti dat získávaných v rámci EET v konkurenčním boji. Jak upozorňuje ministr, byla to právě možnost úniku zpracovávaných citlivých informací o daňových poplatnících, proč se MF obrátilo na Národní bezpečnostní úřad s žádostí o povolení výjimky, která je v zahraničí běžná, aby v případě softwarového řešení projektu mohl být využit státní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb.

"V závěru článku je uvedena myšlenka, že „pokud si dá MF do kupy své hospodaření a zabrání únikům a předraženým nákupům, tak třeba ani EET nebude potřeba." Ministerstvo financí pod mým vedením výrazně zefektivnilo své hospodaření, smlouvám na IT se intenzivně věnujeme a tam, kde je to možné, usilujeme o jejich přesoutěžení, případně vyjednáváme se stávajícími dodavateli o slevě. Výsledkem je například 70 % úspora v provozních výdajích na provoz Státní pokladny," vzkazuje Babiš.

Závěrem podotkl, že daňové úniky jdou ke škodě všech občanů. "Daně nejsou samoúčelné – platí se z nich důchody, státní zaměstnanci, silnice, školy atd. atd. Pokud nedokážeme daně vybrat, máme jen tři cesty – krvavě šetřit, zadlužit naše děti, nebo ještě víc zdanit ty poctivé, kteří daně platí. Ani jednou cestou nechceme jít," uzavřel.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje