ÚS je opět kompletní, Uhlíř se zaměří na ochranu práva na soukromí

Praha - Senát dnes schválil nominaci místopředsedy České advokátní komory Davida Uhlíře na ústavního soudce. Získal hlasy 49 ze 71 hlasujících senátorů. Ústavní soud tak bude moci mít opět všech 15 členů. Prezident Miloš Zeman Uhlíře do funkce jmenuje do konce roku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Uhlíř senátorům řekl, že úkolem Ústavního soudu je ochrana práv občanských a politických. "Zejména akcentuji ochranu práva na soukromí, které v současné době bývá často porušováno a opomíjeno," poznamenal.

Podle něj by Ústavní soud měl vyrovnávat vztahy i mezi mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní. Jako ústavní soudce by chtěl přispět k důvěře v občanská práva, svobodu slova a pluralitní parlamentní demokracii.

"Předpokládám, že se tak stane do konce roku," řekl dnes Zeman na závěr své návštěvy Jihomoravského kraje k termínu jmenování Uhlíře ústavním soudcem. Právě prezident odborníka na občanské právo na funkci nominoval.

Přál si totiž mít v týmu ústavních soudců advokáta a Uhlíř byl prý jedním ze dvou kandidátů, které mu navrhl předseda České advokátní komory Martin Vychopeň. Pro Uhlíře se rozhodl mimo jiné kvůli rozsahu jeho publikační činnosti, prozradil dnes prezident.

Šedesátiletý Uhlíř má také zkušenosti jako insolvenční správce. V advokacii působí od roku 1979. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde v současné době přednáší. V komoře advokátů je nejen místopředsedou, ale rovněž členem zkušební komise pro občanské, rodinné a pracovní právo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama