Udržení jednoty Ukrajiny je náš národní zájem, zní z Hradu

Praha - Udržení územní integrity Ukrajiny je národním zájmem zemí visegrádské čtyřky. Dnes to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček s tím, že Ukrajina musí vybudovat základní demokratické státní struktury, aby nebyla pouze volným sdružením oligarchů.

Pražský hrad
doporučujeme

Prezident Miloš Zeman čelí v poslední době kritice za svůj postoj ke krizi mezi Ukrajinou a Ruskem způsobené boji na východě Ukrajiny. "Pan prezident od začátku říká ono slovo finlandizace, od začátku je buď ignorován, nebo napadán ze strany českých politických subjektů. Nejprve asi šest měsíců nikdo nevěděl, co to je, a pak se zdvihla kampaň, jak moc to je špatně," řekl Kmoníček.

"Takže já opakuji definici finlandizace dle toho, jak ji vnímá Pražský hrad - samostatné, dobrovolné podřízení vašich některých ambicí vyšších státním zájmům vašeho vlastního státu," dodal.

Ukrajina podle něj musí v první řadě vybudovat základní demokratické státní struktury, aby byla něčím, co "nemá jenom demokratický název, ale také demokratický obsah". "Aby tedy fungovala jako stát, a ne jako dočasné volné sdružení oligarchů," poznamenal.

Vybudovat něco takového je podle něj na Ukrajině velmi složité, protože země nebyla od 14. století samostatným státním útvarem. "Za 25 let demokratického rozvoje není takřka možné dosáhnout toho, čeho jiné státy dosáhly za staletí," podotkl Kmoníček. "Zatím tam jsou budovy, ty budovy mají názvy, ty názvy jsou vyryty na tabulce a tu tabulku zaplatil oligarcha 'X'," poznamenal Kmoníček. V budování demokraticky fungujících institucí musí Ukrajincům podle něj všichni pomoct. "A to pokud možno jiným způsobem, než to dělá Rusko," řekl.

Kmoníček zároveň ČTK řekl, že udržení územní integrity Ukrajiny je národním zájmem všech zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama