Kalousek v ráži: Nahý král, Zemanovy tepláky, Mussolini... Pak se k něčemu přiznal

Praha - Exministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že současné útoky na politické strany a oligarchizace společnosti i hospodářství vypadají jako to, co se dělo v Itálii při nástupu fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Bojí se i přeorientování české zahraniční politiky směrem na Východ.

Miroslav Kalousek /TOP 09/

Kalousek v rozhovoru pro týdeník EKonom tvrdí, že je důležité seznámit veřejnost s tím, že vláda rozpočet prezentuje úplně jinak, než jaký ve skutečnosti je. Zatímco vláda jej podle něj ukazuje jako rozpočet úsporný, ve skutečnosti provozní výdaje vláda nešetří, ale výrazně zvyšuje.

"Je to typický „projídací" rozpočet. Ještě bych snesl, kdyby řekli: ano, my jsme se rozhodli pro rozpočtovou politiku, která dá co nejvíce peněz do běžné spotřeby, a přiškrtíme investice. Já bych s tím samozřejmě nesouhlasil, ale alespoň bych neobviňoval vládu, že klame veřejnost. Ale oni ukazují na ta čísla a říkají „černá zeď je bílá"," uvedl.

I přesto nepopřel, že někteří podnikatelé stojí na straně ministra financí Andreje Babiše. "Celkem logicky – nemůžete po nich chtít, aby se zabývali problémy veřejných rozpočtů. Jsou navíc přesvědčeni, že Babiš, sám podnikatel, bude dělat politiku, která jim bude vyhovovat. A věří tomu, co říká. Není ale žádných pochyb o tom, že král je nahý. Je jen otázka, jak dlouho bude trvat, než to lidé uvidí," tvrdí exministr.

Kalousek také tvrdí, že zde vzniká velmi podobné prostředí jako za Benita Mussoliniho v roce 1920. "Když se podíváte, jakými mechanismy se z demokratických států v meziválečné době stávaly země autokratické – tak naleznete podobný scénář. Vždy to začínalo a začíná obrovskou, dlouhodobou a cílenou dehonestací politických stran, poukazováním na jejich zkorumpovanost. A pokračuje tvrzením, že volná soutěž politických stran je přežitý systém. Politické strany si kritiku jistě zaslouží, ale volná soutěž mezi nimi je jediný systém, který zajistí maximální míru vašich svobod," dodal.

Babišova rétorika

Podle Kalouska jde Babišovi o změnu systému a vezme-li v potaz jeho kroky a slova, tak o ni prý zcela jistě usiluje. "Pokud je jeho rétorika založena na tom, že tu 25 let zpátky bylo všechno špatně a je potřeba vše dělat úplně jinak, tak to znamená jediné: dělat to jinak než v systému liberální parlamentní demokracie," tvrdí.

Poukazuje na to, že sociální demokracie je pro TOP 09 ideový soupeř v pohledu na svět, názorech na míru přerozdělování, ale nikdy to nebude nepřítel, který chce ono hřiště změnit. "Když se opět vrátím k té meziválečné Itálii: tam zmizel systém volné soutěže politických stran, v podstatě přestala fungovat parlamentní demokracie a vládlo se korporativním způsobem. Kdyby nepřišla druhá světová válka, tak by tam Mussolini byl nejúspěšnějším a nejoblíbenějším politikem 20. století," podotkl.

Následně poukazuje na to, že Babiš s tak obrovskými pravomocemi má 25 miliard korun úvěrů. "Možná ani nemusí tlačit, třeba mu to banky samy nabízejí. Kdybych byl ředitelem velké banky, chtěl bych být zadobře s ministrem financí. Kdyby mě požádal on nebo jeho manažer o restrukturalizaci úvěrů, asi bych si netroufl nevyhovět. Ale to se nikdy nedozvíte, k tomu nikdy nezískáte důkazy. Ledaže by pan ministr financí byl ochoten zveřejnit všechny úvěrové smlouvy," dodal.

Sám také přiznal, že různé skupiny se ho snaží kriminalizovat už 20 let. "Miloš Zeman už v roce 2000 mluvil o tom, že zařídí, aby mě strčili do tepláků, a tak by mě zajímalo, zda je v této zemi prověřenější nější člověk než já. Pokud jde o můj účet – možná to pan ministr neví, ale mít účet kdekoli v Evropské unii, je naprosto legální. Navíc vás ujišťuji, že jediný účet mám v České republice," tvrdí Kalousek.

Vojtěch nepočítá se změnou pandemického zákona ještě do voleb

21.06.2021 17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout…

Vláda schválila zprávu o extremismu, zmiňuje i sněmovní hnutí SPD

21.06.2021 17:17 Zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce dnes schválila vláda.…

Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

21.06.2021 17:10 Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard…

Senát chce uzákonit 26. červen jako významný den, Den odchodu okupačních…

21.06.2021 14:23 Senátoři chtějí začlenit 26. červen mezi významné dny. Chtějí jej uzákonit jako Den odchodu…

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled,…

21.06.2021 11:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami,…

Polčák: Mezi obce v okolí Vrbětic a kraj by se mělo rozdělit 350 milionů

21.06.2021 10:02 Mezi obce v okolí Vlachovic-Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, a…

Česko musí působit jako silný tým, aby se prosadilo v konkurenci, řekl…

21.06.2021 09:09 Česko se může prosadit v tvrdé mezinárodní konkurenci jedině tak, že bude působit jako silný tým,…

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Související:

Právě se děje