Zemanovo utrum? Sobotka prý nemá zkušenosti, Zaorálek formát

Praha - Poslanci TOP 09 předložili pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na rok 2015, ve kterém navrhují snížení výdajů Kanceláře prezidenta republiky na tuzemské i zahraniční cestování ze 3 150 000 Kč o 1 500 000 Kč. To je ale podle expremiéra Jiřího Paroubka nesmyslné.

Prezident Zeman v Poslanecké sněmovně (2.9.2014)

Poslankyně Markéta Adamová společně s poslancem Jiřím Koubkem (oba TOP 09) předložili pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na rok 2015, ve kterém navrhují snížení výdajů Kanceláře prezidenta republiky na tuzemské i zahraniční cestování. Původní částku 3 150 000 Kč navrhují snížit o 1 500 000 Kč.

"Prezident Miloš Zeman se při svých zahraničních cestách vyslovuje proti našim závazkům plynoucím z členství v mezinárodních institucích, NATO a Evropské unii, v souvislosti se situací na Ukrajině. Na zahraniční cesty se nechává zvát jedním z nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina Vladimirem Jakuninem, či odlétá ze zahraniční oficiální návštěvy letadlem soukromé společnosti," uvedla poslankyně.

Psali jsme:  

Paroubek úvodem svého komentáře podotýká, že s prezidentem Zemanem v mnohém nesouhlasí a žádné osobní sympatie k němu nechová. Přesto podle něj není možné tvrdit, že by se "v zahraničí v souladu s vládou nesnažil hájit české národní zájmy, a to přesně v protikladu k politikům dvou bývalých pravicových vlád, kterým se díky příkladně špatné zahraniční politice povedlo ČR přivést do mezinárodní izolace, což České republice ku prospěchu skutečně nepochybně nebylo."

Domnívá se, že TOP 09 drží nyní pohromadě pouze silou červených karet a červených triček protizemanovského tažení. "Nicméně je směšné, že zrovna členové strany, která se díky svému předsedovi a bývalému ministru zahraničí v obou předcházejících pravicových vládách K. Schwarzenbergovi nejvýrazněji podílela na určování cesty české zahraniční politiky směřující do slepé uličky, nyní českou zahraniční politiku nejostřeji kritizují. Pouze tím ukazují, že skutečně absolutně netuší, o čem má zahraniční politika státu být," dodává.

Následnse ptá, kdo by měl podle nich prezidenta Zemana na zahraničních cestách zastupovat? "Premiér Sobotka v tomto ohledu nemá žádné zkušenosti a ministr zahraničí Zaorálek na to nemá formát..." podotýká Paroubek.

"Sám jsem jako český premiér uvedl, že pokud V. Klaus bude na zahraničních cestách jako prezident nadále veřejně prosazovat svůj euroskeptický názor, který je v rozporu s politikou vlády, nemusel by na tyto cesty dostávat peníze. Nikdy ale k takovému kroku nedošlo, neboť prezident Klaus své vystupování zmírnil. Věřím, že o peníze na zahraniční cesty nepřijde ani prezident Zeman," uzavřel.

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje