Starosta uvítal Zemana zajímavým protestem. Takhle ostře to dopadlo

Židlochovice - Prezidenta Miloše Zemana uvítal starosta jihomoravských Židlochovic Jan Vitula se všemi poctami, jak se sluší a patří. Kromě toho si ale na hruď připnul placku s portrétem Václava Havla. Nyní vysvětluje, proč se k tomuto protestu odhodlal.

Prezident Miloš Zeman

Slavnostní uvítání Zemana s plackou Václava Havla na hrudi starosty Židlochovic, ke kterému došlo v úterý, nechalo prezidenta chladným. Podotkl pouze, že on sám měl Václava Havla rád že ho Vitula tímto činem neurazil. 

Vitula nyní na sociální síti vysvětluje, co ho k tomuto kroku vedlo. V úvodu podotkl, že tento čin vzbudil poměrně velké emoce. Následně dodal, že takřka polovinu svého dosavadního života prožil za vlády komunistické strany a má v poměrně živé paměti, jak tehdejší doba vypadala.

"Nemám naštěstí osobní vzpomínky na nacismus a brutalitu 50. let, takže při pomyšlení na onu dobu mi vyvstává spíše představa zahnívající mršiny končícího socialismu, který byl spíše směšný a únavný než nebezpečný. I přesto si však živě vzpomínám na strach říci něco veřejně, promluvit pravdu o stavu společnosti," píše starosta.

Velmi si proto cenil postojů exprezidenta Havla, který neváhal věci veřejně pojmenovat pravými jmény. "A se stejnou odvahou v době, kdy byl prezidentem, hovořil o lidském právu na svobodu pro kteréhokoliv člověka na světě. Sklízel za to mnoho nevděku, ale také řadu sympatií. Svým působením tak vybudoval ČR pověst malého, ale odvážného státu," dodává.

"Nyní, po peripetii s prezidentem sběratelem (ať už titulů nebo tužek), usedl do křesla prezidenta člověk, který neváhá prohlásit o blízkém evropském státu, že by mu doporučoval "finlandizaci". Je potřeba říci, že finlandizace není forma neutrality, ale odevzdání svobodného rozhodování o osudu svého státu do rukou Moskvy. Myslím, že obzvláště Česká republika se svými vzpomínkami na Mnichov, kdy nás opustili všichni, ve které jsme vkládali své naděje, a srpen 68, kdy si nás tehdejší Sovětský svaz vojensky podrobil, by měla být první, kdo hlasitě volá, že svoboda je nedělitelná!" udeřil Vitula.

"Neprotestoval jsem tak proti člověku, který se kymácel u korunovačních klenotů, ani proti člověku, který používal vulgární výroky v přímém přenosu. To náš národ přežije. Protestoval jsem proti člověku, který opovrhl svobodou jiného národa," dodal s tím, že jeho postoj by měl být pochopitelný těm, kteří stejně jako on považují lidskou svobodu a důstojnost za prvořadou hodnotu.

Témata: Miloš Zeman

Vláda uvolnila pohonné hmoty ze státních rezerv pro záchranáře na jižní…

25.06.2021 15:24 Aktualizováno Vláda na dnešním mimořádném zasedání schválila bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, především…

Magistrát Prahy i některé městské části pošlou peníze na Moravu

25.06.2021 15:23 Pražští radní budou v pondělí na mimořádném jednání schvalovat finanční pomoc pro obce na jižní…

Tornádo má politickou dohru. STAN zrušil sněm, opozice přerušuje kampaň

25.06.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní…

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Související:

Právě se děje