Kauza Opencard: Praha na lavici obžalovaných, domluva nemožná

Praha - Pražský městský soud začal projednávat žalobu vlastníka opencard, firmy eMoneyServices (EMS), na Prahu. Firma se u soudu domáhá zaplacení 42,737 milionu korun za údajně neoprávněné používání licencí ke kartě. Jednání bylo odročeno na 12. února 2015, firma EMS má doplnit informaci, kdo je autorem softwaru a jak firma přišla k majetkovým právům karty.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Hlavní město Praha neoprávněně užívalo software," uvedl právník firmy EMS Tomáš Novák s tím, že částka vychází z platných uzavřených smluv firmy s Prahou. Zároveň chce EMS po Praze zaplatit náklady na právníky.

Soudce Tomáše Novosada mimo jiné zajímalo, kdo je autorem softwaru opencard. Zástupci EMS to přesně neřekli. Pouze uvedli, že částečně prý jde o takzvané zaměstnanecké dílo, částečně pak byl systém opencard vytvořen za užití subdodávky. "Ale to jsme schopni velmi rychle dohledat a doplnit," řekl soudu jednatel EMS Michal Šilhák.

Novosad se rovněž ptal, proč EMS systém nezastavilo, když jí město neplatilo. "Nechtěli jsme si brát Pražany a cestující jako rukojmí, je tu tento veřejný zájem," řekl právník EMS Tomáš Novák. Soud následně probíral smlouvy a jejich dodatky uzavřené mezi Prahou a dodavatelem opencard nebo zápisy ze společných jednání.

Právník hlavního města Lukáš Dufek uvedl, že žalovaná strana, tedy město, považuje žalovanou částku za příliš vysokou. Znalecký posudek města hovoří o nižší částce. Podle Dufka se snaží EMS získat co nejvíc peněz, neboť "tuší soumrak projektu". "Žalobce v tomto řízení neprokázal bezdůvodné obohacení a nárokuje si možné i nemožné," řekl Dufek.

Soudce se ještě před začátkem jednání zeptal, zda se obě strany mohou domluvit na mimosoudním vyrovnání. Firma a Praha se dosud nebyly schopny domluvit.

Projekt opencard, který stál dosud přes miliardu korun, začal za Béma. Nepravomocně kvůli němu bylo dosud odsouzeno několik úředníků včetně Krausova předchůdce Ivana Seyčka. Bém přiznává politickou odpovědnost.

Projekt opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Témata: Opencard | Praha
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama