Zeman přijal šéfa ázerbajdžánského parlamentu, lidská práva jdou stranou

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes přijal předsedu ázerbájdžánského Národního shromáždění Agtaye Asadova. Pokračuje tak setkávání Hradu s představiteli států, kteří bývají kritizováni za autoritářský styl vlády.

Ilustrační foto

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka byla tématem dnešního jednání především ekonomická témata s důrazem na investice například v dopravě nebo v lázeňství a otázka mezinárodního terorismu. Setkání se šéfem parlamentu Ázerbájdžánu předchází Zemanově návštěvě této země, která by se měla uskutečnit příští rok. Asadov má dnes také schůzku s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD).

Zeman opakovaně zdůrazňuje důležitost ekonomické diplomacie. Své návštěvy proto směřuje do zemí, které jsou pro některé české podnikatele ekonomicky zajímavé. V listopadu tak byl například v Kazachstánu a Tádžikistánu, v říjnu navštívil Čínu. Příští rok se chystá do Ázerbájdžánu a do Česka by mohl přicestovat uzbecký prezident Islam Karimov.

Za svůj postoj je Zeman kritizován řadou politiků a nevládními organizacemi, kterým chybí tradiční důraz české diplomacie na lidská práva. Poukazují především na to, že Zeman se zaměřuje na země s autoritářskými režimy.

Zeman a jeho okolí svou politiku opakovaně hájí. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Hynka Kmoníčka je potřeba silné ekonomické pozice, aby mohlo Česko více ovlivnit dodržování lidských práv v daných zemích.

Kontakty Česka s autoritářským režimem prezidenta Ilhama Alijeva v minulosti zkritizovali příslušníci ázerbájdžánského disentu. Odpůrce režimu a spisovatel Emin Milli nedávno ČTK řekl, že Ázerbájdžán se stává "naprosto totalitní zemí", ale evropská veřejnost i politici jsou na tento nový vývoj naprosto nepřipraveni.

Ázerbájdžánská ekonomika profitovala v roce 2013 z vysokých cen ropy na světových trzích. V roce 2013 bylo vytěženo 43,1 mil. tun ropy (o 0,2% více než v roce 2012). Růst HDP byl tažen hlavně růstem v neropných odvětvích. Státní rozpočet na rok 2014 počítá poprvé v novodobé historii země s deficitem.

Celkový obrat vzájemné obchodní výměny s Ázerbájdžánem za rok 2013 dosáhl hodnoty 30,2 mld. CZK (1,16 mld. EUR). Na rozdíl od ostatních kavkazských republik v tomto případě registrujeme dlouhodobě výrazně pasivní saldo (2013 – 23,5 mld. CZK), a to vzhledem k tomu, že Ázerbájdžán představuje pro ČR 2. největšího dovozce ropy, která kryje zhruba ¼ roční spotřeby ČR, píše businessinfo.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje