Důvěra ve vládu klesla, ukázal průzkum. Může za to Zeman

Praha - Koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) v listopadu důvěřovalo 36 procent občanů, o měsíc dříve jich bylo o deset procent více. Vyplynulo to z průzkumu agentury TNS Aisa pro Českou televizi.

Chovanec, Babiš a Marksová
doporučujeme

Nedůvěru ve vládu má 63 procent lidí. Podle spoluautora průzkumu Bronislava Kvasničky se na poklesu důvěryhodnosti vlády podepsalo dění kolem prezidenta Miloše Zemana.

"Je to zejména ve spojitosti s děním kolem prezidenta Miloše Zemana. Domníváme se, že občané dávají tímto vládě vzkaz, aby situaci nějak řešila," uvedl Kvasnička v pořadu Otázky Václava Moravce.

Lepší není ani hodnocení politické situace v Česku ze strany občanů. Za dobrou ji považuje 22 procent lidí a 76 na ni má opačný názor. Jako velmi špatnou vidí českou politickou situaci 31 procent Čechů. V říjnu to byla čtvrtina lidí.

Muži a lidé nad 60 let hodnotí podle České televize Miloše Zemana ve funkci prezidenta lépe než ostatní. Naopak negativně naladění vůči jednání prezidenta jsou lidé ve věku 30–44 let, zaměstnanci a podnikatelé, tedy lidé, kteří tvoří jádro ekonomicky aktivní části společnosti.

"Voliči ČSSD a KSČM, ze kterých se současně nejčastěji rekrutují voliči Miloše Zemana, hodnotí jednání prezidenta o něco shovívavěji, naopak příznivci TOP 09 a do velké míry také voliči KDU-ČSL, ODS a zelených jsou výrazně negativně vymezeni vůči jednání prezidenta ve všech dotazovaných oblastech," píše web ČT.

Od Miloše Zemana se odklání i část jeho tradiční voličské základny a necelá čtvrtina jeho voličů uvedla, že by se nyní rozhodla Miloše Zemana nevolit, a další desetina by se voleb nezúčastnila. 

Více než dvěma třetinám dotázaných vadí, že prezident republiky ve svém rozhovoru pro Český rozhlas v Hovorech z Lán používá vulgarismy, pouze desetina občanů přítomnost vulgarismů nikterak neřeší, ukázal průzkum.

"Dvě pětiny souhlasných odpovědí obdržely názory, že Miloš Zeman je prezidentem všech občanů, je nadstranický a přiměřeným způsobem vstupuje do legislativního procesu. Pokud jde o politiku Miloše Zemana vůči Rusku a reprezentování úřadu prezidenta včetně role sjednocovatele společnosti, pozitivně ho vnímá jen zhruba třetina dotázaných," uvádí ČT.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama