Kalousek učinil důležité rozhodnutí. Týká se Babiše

Praha - Opoziční TOP 09 na výjezdním zasedání v Janských Lázních učinila důležité rozhodnutí. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska TOPka nepoleví v kritice vládního hnutí ANO a jejího předsedy Andreje Babiše.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, první místopředseda

"Jednáme o tom, že neustoupíme z boje proti autokratickému způsobu vládnutí. Tento postoj je neměnný," řekl Právu Kalousek. Dodal, že se nyní pohybujeme v prostředí, kdy část médií není svobodná a zemi hrozí autokratický systém.

Před autokratickým režimem Kalousek varoval už v nedávném rozhovoru pro týdeník Ekonom, kde uvedl: "Když se podíváte, jakými mechanismy se z demokratických států v meziválečné době stávaly země autokratické – tak naleznete podobný scénář. Vždy to začínalo a začíná obrovskou, dlouhodobou a cílenou dehonestací politických stran, poukazováním na jejich zkorumpovanost. A pokračuje tvrzením, že volná soutěž politických stran je přežitý systém. Politické strany si kritiku jistě zaslouží, ale volná soutěž mezi nimi je jediný systém, který zajistí maximální míru vašich svobod."

Podle Kalouska jde Babišovi o změnu systému a vezme-li v potaz jeho kroky a slova, tak o ni prý zcela jistě usiluje. "Pokud je jeho rétorika založena na tom, že tu 25 let zpátky bylo všechno špatně a je potřeba vše dělat úplně jinak, tak to znamená jediné: dělat to jinak než v systému liberální parlamentní demokracie," tvrdí.

Hádky mezi exministrem financí Kalouskem a jeho současným nástupcem Babišem nejsou nic nového. Kalousek například nedávno před poslanci uvedl: "Opravdu se nedomnívám, že by si Poslanecká sněmovna zasloužila, aby jí tady jakýkoli člen vlády bezostyšně lhal," řekl s tím, že Babišova nepřítomnost ve Sněmovně je "neuvěřitelná aroganci oligarchické moci".

"Vláda, zejména ministr financí, mnoho měsíců zdůrazňuje potřebu šetřit na provozních výdajích státu a zvyšovat investiční výdaje," prohlásil nedávno rovněž Kalousek s tím, že předložený návrh státního rozpočtu podle něj vládu usvědčuje ze lži. "Ač navyšuje výdaje o desítky miliard, navyšuje pouze provozní výdaje státu a sociální výdaje. Na investice navrhuje mnohem méně prostředků, než investovala vláda TOP 09 a ODS v době nejhlubší krize," dodal Kalousek.

Babišovo hnutí ANO Kalousek v nedávném rozhovoru pro Právo označil za hnutí bez jasných ideových východisek. "Mně to více připomíná Mussoliniho v roce 1920. Méně se žvanilo, více se makalo, více se autokraticky rozhodovalo a mnoha lidem se to líbilo," naráží na slogany Babišova hnutí.

Babiše vnímá jako největšího nepřítele demokratického systému. "Podle něj byl asi dobrý ten systém, kdy jezdil do Maroka kšeftovat s fosfáty. Po tom se mu stýská a vzbuzuje v lidech nostalgii, že ta nesvoboda byla vlastně dobrá a spravedlivá a 25 let svobody bylo špatných," říká.

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje