Velvyslanci naléhají na českou vládu: Přidejte v boji s korupcí

Praha - Zítra si svět připomíná Mezinárodní den proti korupci. U této přiléžitosti pět velvyslanectví v čele s USA vyzvalo českou vládu, aby zintenzivnila boj proti úplatkům. To má ostatně Sobotkův kabinet v programovém prohlášení a Česko se též připojilo k Partnerství pro otevřené vládnutí.

371
doporučujeme

"Vítáme přístup současné české vlády k boji proti korupci tak, jak je navržen v koaliční dohodě, kde jsou vytyčeny legislativní protikorupční priority. Také vítáme, že Česká republika v roce 2013 ratifikovala Úmluvu Organizace spojených národů proti korupci a budeme doufat v její včasnou a řádnou implementaci," uvedli v prohlášení velvyslanci Andrew Schapiro (USA), Jan Thompsonová (Británie), Siri Ellen Sletnerová (Norsko), Mun Ha-jong (Korea) a Otto Jelinek (Kanada).

Připomněli, že v nedávno zveřejněné každoroční zprávě Transparency International o vnímání korupce si sice Česká republika mírně polepšila, zůstává ale jednou z nejhůře umístěných zemí v Evropě.

Index vnímání korupce /CPI/ řadí země podle míry vnímaní korupce ve veřejném sektoru s použitím stupnice 0–100, kde 100 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce. Letošní index hodnotí celkem 175 zemí. Bodové hodnocení České republiky se oproti loňsku zlepšilo o 3 body, na 51 bodů, což ji v celosvětovém žebříčku posunulo o 4 příčky výše, na 53. místo. Podobného výsledku dosáhly Gruzie, Malajsie, Samoa, Slovensko a Bahrajn. I toto zlepšení však pokulhává za vývojem v ostatních evropských státech. Mezi 31 evropskými zeměmi (členské státy EU + Norsko, Švýcarsko, Island) je Česká republika až na 25. místě, za Maďarskem a před Slovenskem, informuje transparency.cz.

"Aby se toto vnímání podařilo změnit, uvítali bychom, aby vláda České republiky zintenzivnila plnění svých závazků obsažených jak v koaliční dohodě, tak v Partnerství pro otevřené vládnutí," vyzvali velvyslanci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama