Žaloba na Babiše? Firmu naštvala slova v kauze muničních skladů

Praha - Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by lidé, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli nebezpečné munici, měli dostat odškodné. Dále řekl, že se firmě Imex Group za svá slova omlouvat nehodlá. Ta už sepisuje předžalobní výzvu.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Babiš v neděli firmu označil za velmi kontroverzní. Vyjádřil také přesvědčení, že druhý ze skladů nevybuchl náhodou. "Já čekám, co ta firma ode mě bude chtít. Já jsem neprozradil žádné státní tajemství," řekl dnes vicepremiér novinářům s tím, že vycházel z veřejně dostupných zdrojů, například novinových článků. "Já myslím, že na základě toho, co je tu napsáno, určitě ta firma nemá dobré jméno," poznamenal také.

Právník firmy Radek Ondruš dnes řekl, že během úterý dopíše předžalobní výzvu, v níž chce Babiše vyzvat, aby informace uvedené v neděli v ČT uvedl na pravou míru. Pokud se tak nestane, je připraven podat žalobu. Tvrdí, že Babiš poškodil dobré jméno firmy. Zatím neví, zda bude žalobu podávat přímo na Babiše, či na stát.

"Považuji za nestandardní, pokud je pravda, že majitel večer před výbuchem jde do skladu. A pokud mám ty informace, bylo to poprvé," poznamenal také k návštěvě majitele ve skladu před prvním výbuchem 16. října, při němž zahynula dvojice lidí.

Babiš dnes také vyjádřil přesvědčení o nároku místních obyvatel na odškodnění. "Určitě měli s tím nějaké náklady a já si myslím, že určitě by měli dostat nějaké odškodnění," uvedl.

Areál muničních skladů ve Vrběticích bude střežit 450 vojáků. Kromě ostrahy armáda poskytne do Vrbětic také mobilní místo velení včetně obsluhy a bezpilotní vzdušné prostředky, které budou dění na místě monitorovat. Divize VTÚ ve Slavičíně vyčlení jednoho pracovníka, který bude shromažďovat žádosti místních obyvatel, z nichž řada se musela opakovaně evakuovat, o odškodnění, informuje Ministerstvo obrany v tiskové zprávě.

Jak vyplývá z nařízení vlády, bude úkolem vojáků zajišťovat „vnitřní pořádek a bezpečnost s cílem ochránit životy, zdraví a majetek osob". Jako doposud budou vojáci plnit úkoly pod velením policie. Nasazení až 450 vojáků je podle premiéra Sobotky dočasné, počty se budou postupně snižovat podle toho, jak bude areál zabezpečován různými technickými opatřeními. Podle nařízení vlády budou mít příslušníci armády podobná oprávnění jako příslušníci Policie ČR, se kterými budou areál společně střežit.

„Naší prioritou je jednoznačně ochrana života a zdraví občanů," zdůraznil ministr obrany Martin Stropnický po jednání vlády a sdělil, že resort obrany bude této otázce věnovat maximální pozornost. Spolu s ministrem vnitra pak budou vládu o vývoji situace na místě průběžně informovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama