Historie se opakuje: Premiér Francie posnídal v Praze jako Mitterrand v roce 1988

Praha - K neobvyklému setkání došlo dnes v české metropoli. Francouzský premiér Manuel Valls na francouzské ambasádě v Praze zasedl s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ministry a hosty ke společné snídani.

Manuel Valls, nový předseda vlády Francie
doporučujeme

Připomněli si tak snídani francouzského exprezidenta Françoise Mitterranda s československými disidenty na stejném místě přesně před 26 roky. První setkání předního evropského státníka s protikomunistickou opozicí v ČSSR tehdy znamenalo její faktické uznání. Až do té doby do Československa žádný francouzský prezident nezavítal, a to ani v období první republiky, která si na těsných vztazích s Paříží zakládala, připomíná Česká televize.

Harmonogram Mitterrandova pobytu v Praze původně počítal s tím, že snídaně na francouzské ambasádě potrvá třicet minut. Nakonec se protáhla na hodinu a čtvrt. Novinář Petr Uhl vzpomínal, že se kvůli tomu musel posouvat celý oficiální program. "My jsme na snídani diskutovali tak dlouho, že se setkání s Husákem zdrželo o půl hodiny. A Husák to věděl," řekl Uhl v rozhovoru pro Český rozhlas.

"Toto výrazné gesto francouzského prezidenta předznamenalo pád komunistického režimu (v Československu), ke kterému došlo o rok později," prohlásil dnes ke snídani Mitterranda s disidenty Sobotka.

U jednoho stolu s Mitterrandem 9. prosince 1988 seděli Václav Havel, Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Miloš Hájek, Ladislav Lis, Václav Malý, Karel Srp a Petr Uhl. Poslední dva jmenovaní přišli i dnes, Malý se kvůli povinnostem v Ostravě omluvil.

Z bývalých disidentů dorazili také pozdější český premiér Petr Pithart, ombudsmanka Anna Šabatová a profesor Jan Sokol. Za zesnulého Václava Havla přišla jeho žena Dagmar, rovněž již nežijícího Jiřího Dienstbiera staršího zastoupil jeho syn a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Kromě něj a Sobotky českou vládu zastupoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podle Srpa změnila schůzka s Mitterrandem politické klima v ČSSR i přístup StB k disidentům. "Byl to zlomový okamžik v posílení našeho sebevědomí," tvrdí zakladatel Jazzové sekce, který se snídaně s francouzským prezidentem před 26 lety zúčastnil jako jediný nechartista. Druhý pozvaný Alexandr Dubček nakonec přijet nemohl, neboť si to podle Srpa nepřál sám tehdejší československý prezident Gustáv Husák. "Z toho jen plyne, že komunisté měli větší strach ze svých bývalých soudruhů než z nás disidentů," poznamenal Srp.

Mitterrand podle něj tehdy hosty přivítal prorockými slovy: "Vítám zde představitele doby včerejší a jak doufám, tak také doby příští." Dnes účastníci vzpomínali nejen na památnou snídani, ale Valls se podle Srpa vrátil i k "mnichovskému diktátu" z roku 1938 a vyjádřil nad ním velkou lítost.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Neovlivní.cz: Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu

14.06.2021 09:20 Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na…

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama