Zemanův mluvčí: Bakalu v ČT vystřihli, protože doprovázel Sobotku do USA

Praha - Zásah České televize do projevu Miloše Zemana, při němž byla vystřižena negativní zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi, může podle prezidenta souviset s tím, že Bakala doprovázel premiéra Bohuslava Sobotku na cestě po USA. Uvedl to dnes na tiskové konferenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman, prezident ČR

Prezident byl podle Ovčáčka cenzurním zásahem České televize překvapen. "Nemůže vyloučit, že se to může souviset s tím, že Zdeněk Bakala nedávno letěl s premiérem Bohuslavem Sobotkou do USA," uvedl Zemanův tiskový mluvčí.

Česká televize z projevu prezidenta Miloše Zemana na konferenci "25 let svobodného podnikání" vystřihla část, v níž zmiňuje podnikatele Zdeňka Bakalu. "Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další," uvedl Miloš Zeman na konferenci pražském Obecním domě 13. listopadu.

O akci informovala i Česká televize, v jejímž vysílání zazněla upravená část Zemanova projevu: "Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu mnozí další," uvedl Zeman podle reportáže České televize.

"ČT jako veřejnoprávní instituce placená z peněz koncesionářů musí celou věc jednoznačně vysvětlit a vyvodit důsledky. Zatím nabízí dvě varianty, obě připouští střihový zásah do projevu prezidenta republiky. To je samozřejmě zcela nepřijatelný postup," sdělil již dříve ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

ČT podle něj není Federální úřad pro tisk a informace, aby takto hrubě zasahovala do výroků kteréhokoliv politika. "Vyvolávat ducha ústředního ředitele ČST (Jana) Zelenky 25 let po znovuzískáni svobody je tristní," dodal Ovčáček.

"Pokud je to celé pravda a nikoli nějaké technické nedopatření, pak máme důkaz v přímém přenosu o manipulaci, kterou Česká televize cíleně a dlouhodobě provádí s veřejným míněním," domnívá se šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura.

"Samotná cenzura Bakalova jména by logiku měla - pana Bakalu, premiéra Sobotku a ředitele ČT spojuje jméno jediného lobisty, který koordinuje spolupráci těchto pánů - od vytunelování OKD až po dnešní zneužívání veřejnoprávní TV - je to Sobotkův spolužák, Bakalův právník a podle kuloárních informací také zároveň šedá eminence ředitele Dvořáka pan Radek Pokorný," řekl serveru EuroZprávy.cz ke kauze Okamura.

"Není to přípustné a zdůvodnění České televize kulhá na obě nohy. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání musí konat," napsal serveru EuroZprávy.cz poslanec za ČSSD Stanislav Huml.

Česká televize následně vydala k celé situaci prohlášení, ve kterém vysvětluje, proč část projevu prezidenta republiky vystřihla. Zveřejnila ho na svém facebookovém profilu.

Píše v něm: "Ano, jméno Zdeňka Bakaly ve výňatku projevu ve vysílání Událostí chybí a má to dva důvody: Prvním je obecné zkracování výroků pro Události (v živém přenosu projevu jméno zaznělo, stejně tak ve zkráceném záznamu projevu, který jsme vysílali v průběhu odpoledne na ČT24). Druhým důvodem je fakt, že Viktor Kožený je pravomocně odsouzený pachatel, kdežto Zdeněk Bakala nikoli - jde tedy o osočení ze strany politika, a v takovém okamžiku by bylo nutné dodat reakci pana Bakaly. Tu jsme však neměli k dispozici. Obsahu konference se tento dlouhodobý osobně laděný spor navíc netýkal."

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje