O svátcích zavřené obchody? V koalici to vře kvůli sporné novele

Praha - V koalici panuje napětí kvůli kontroverzní novele o zavírání obchodů v době svátků. Zatímco ČSSD a lidovci jsou pro, Babišovo ANO se proti návrhu ohradilo. Jak dopadne hlasování?

Obchodní domy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Prodejní dobou obchodů o svátcích se zákonodárci nezabývají poprvé. Tentokrát senátoři v kontroverzní novele navrhují, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtvereční byly zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne.

"Jsme připraveni to podpořit, vidíme v návrhu podporu sladění rodinného a pracovního života," řekl novinářům předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Norma má také podporu komunistů.

Psali jsme:  

Naopak proti je hnutí ANO i opoziční ODS. "Tohle jsou věci, o kterých by neměl rozhodovat Parlament, ale lidé. Měli bychom přijímat zákony, které přinášejí více užitku, než škody," uvedl předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO). Podle místopředsedy ODS Martina Kupky návrh omezuje konkurenční prostředí, zvyšuje regulaci a škodí podnikání.

Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun.

Většina Čechů ale omezení prodejní doby odmítá, ukázal průzkum společnosti Incoma GfK pro Svaz obchodu a cestovního ruchu. Proti jakékoli regulaci otevíracích dob je 65 procent české populace, proti samotnému uzavření obchodů o státních svátcích je ale jen těsná většina. Téměř každá domácnost (97%) k nákupům využívá právě dny volna. Skoro třetina z těchto respondentů dokonce výhradně o nedělích a svátcích uskutečňuje velké týdenní nákupy, píše Aktuálně.cz.

„Jak z nově získaných dat, tak i z rozhovorů s našimi zákazníky víme, že omezování otevírací doby je silnou reminiscencí na doby dávno minulé. Mnozí se tak ptají, zda v tom stát bude pokračovat a bude regulovat i otevírací dobu v kavárnách či restauracích," říká k návrhu Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu.

Regulace trhu má podle ní probíhat pouze tam, kde trh nefunguje. Což ovšem není případ odvětví obchodu. Zde se trh velice dobře samoreguluje, a není tedy potřeba zasahovat. Příkladem může podle ní být zavedení non-stop otevírací doby některými řetězci a její následné zrušení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama