Babiš promluvil o "splachovacím Sobotkovi" a své rezignaci

Praha - Ostrá slova, která padala v nedělních Otázkách Václava Moravce, mají dohru. Premiér Bohuslav Sobotka podle ministra financí Andreje Babiše při jednání o platech zákonodárců podrazil koalici, dnes k tomu ministr dodal, že Sobotka je "splachovací". Pak promluvil o svém působení na půdě Poslanecké sněmovny.

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Babiš v Otázkách Václava Moravce na ČT uvedl, že sněmovní rozpočtový výbor se dohodl na růstu platů o 14,4 procenta. "A potom se stalo něco neuvěřitelného, protože 22. 11. zasedalo předsednictvo ČSSD, na kterém pan premiér navrhnul, že to zvýšení je nepřijatelné a stal se bojovníkem proti zvýšení platů, tudíž podrazil koalici, své poslance, opozici a choval se absolutně populisticky," uvedl Babiš. 

V rozhovoru pro dnešní MF Dnes následně přiznal, že v pondělí se Sobotkou vůbec nemluvil. "Pan Sobotka je teflonový, on je splachovací," dodal ministr. Předseda vlády ale Babiše v reakci na jeho nedělní slova obvinil z toho, že při hlasování o platech ze Sněmovny utekl. To Babiš ostře popírá.

"Já jsem neutekl, já jsem seděl v bufetu a díval se na tu frašku. Nechtěl jsem se toho účastnit. Zvlášť když jsem viděl, jaké se dělají podrazy," tvrdí ministr. Redaktor deníku ale Babišovi připomněl jeho slova, která prohlásil před volbami: "Poslanci nechodí do práce, mají jen čtyřicetiprocentní účast, z toho většinou jsou v nějakém bufetu. Já budu určitě pracovat pro voliče." Sám Babiš má účast na hlasování 46 procent.

To Babiše očividně rozzuřilo. "Já jsem v tom bufetu pracoval. To myslíte, že se kopu do zadku, nebo co? Já pracuji stále. I o sobotách a o nedělích, protože mám nejtěžší resort," uvedl s tím, že sezení ve Sněmovně pro něj není.

"Nechtěl jsem být poslancem, nechci sedět ve Sněmovně, chci dělat ministra. Mě to zdržuje od práce. Nejsem politik, už jsem to říkal stokrát, neumím se tam vykecávat," dodal s tím, že chtěl rezignovat na poslance, ale poslanecký klub mu to nedovolil. "Lidi říkají, že je to blbost. Stále o tom ale uvažuju, určitě budu navrhovat klouzavý mandát," dodal. Pokud by Babošovi jeho návrh vyšel, jako ministr by po dobu výkonu funkce nebyl poslancem.

Témata: Andrej Babiš
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama