Sněmovna se vložila do dětí, které matce odebraly norské úřady

Praha - Do případu dvou českých chlapců, které před třemi lety norské úřady odebraly jejich matce Evě Michalákové, se dnes vložila Sněmovna. Chce po vládě, aby požádala norský kabinet o vysvětlení, proč oba chlapci stále zůstávají v norských pěstounských rodinách.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Pokud by norská strana nechtěla s českou stranou spolupracovat na svěření chlapců do péče jejich příbuzných, má Sobotkova vláda vyvinout maximální úsilí, aby se bratři vrátili do Česka. Matka hochů se chystá v Norsku podat žalobu na tamní sociální službu a požádat o svěření synů do své péče.

Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině.

Iniciátorkou projednávání byla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09 a Starostové). S výsledkem byla spokojena. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má dolní komoře do poloviny února sdělit, jak jeho kabinet u norských kolegů dopadl. Dědeček chlapců Jiří Pavelka věří, že dnešní jednání Sněmovny přispěje k tomu, že jeho vnuci budou se svou matkou žít v ČR.

Podle Chalánkové česká vláda zatím strkala hlavu do písku a své občany dostatečně nechránila. Také podle šéfa poslaneckého klubu opoziční ODS Zbyňka Stanjury by se stát měl za své občany bít silněji a nebát se kvůli nim jít do konfliktu, a to i se spojenci. Šéf vládních lidovců Pavel Bělobrádek míní, že děti by měly vyrůstat se svou matkou. Pokud by byly v rodině nějaké problémy, pomohou je vyřešit české úřady, uvedl.

Někteří politici oponovali tím, že matka nevyčerpala všechny právní možnosti. Proti tvrzení, že Sobotkův kabinet v kauze nic nekoná, se ohradila ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Argumentovala několikastránkovým seznamem úkonů, které ona či ostatní členové vlády v případu provedli. Podle ní je nutné, aby se Michaláková znovu obrátila na norské soudy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 16:02 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama