ČSSD je v pasti. Co bude dál?

Praha - Sociální demokraté by na březnovém sjezdu měli potvrdit změny stanov, které si členové strany v létě odhlasovali v prvním vnitrostranickém referendu. Podle deníku Právo to ale není tak jednoduché a strana se chytla do vlastní pasti.

ČSSD
doporučujeme

Největším problémem je otázka, jak technicky umožnit celé členské základně, aby rozhodovala o kandidátních listinách do Sněmovny, Senátu a do zastupitelstev. Komise podle deníku na řešení zatím nepřišla a podle některých členů se na tom začne pracovat až po Novém roce.

"Nějaké návrhy jsou, ale to mají členové komise, my se nad tím budeme scházet v polovině ledna. Budeme se návrhy zabývat a předložíme ÚVV naše rozhodnutí na konci ledna," řekl deníku místopředseda ČSSD a předseda komise Martin Starec.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se domnívá, že kandidáty by mohli členové strany vybírat ve svém okrese podobným hlasováním, jaké je ve volbách. "Jsou dvě možnosti, buď se udělají volební komise a lidé půjdou hlasovat v nějaký stanovený den, nebo čistě teoreticky by se to mohlo provést korespondenčně," řekl Právu.

I přes obtíže sociální demokraté očekávají, že výsledky referenda sjezd potvrdí. Někteří členové se ale domnívají, že delegáti se mohou proti výsledkům vzbouřit.

Deník upozorňuje, že ČSSD čekají na základě přání většiny hlasujících ve vnitrostranickém referendu tři změny: O kandidátech by měli rozhodovat všichni členové strany v příslušném volebním obvodu, kandidáty do Sněmovny a krajů by měly tvořit ze 40 procent osoby opačného pohlaví a strana by měla zákonem navrhnout zákaz kumulace placených funkcí.

Témata: ČSSD
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama