Rusové jsou mistři v propagandě. V Česku se jim zřejmě líbí

KOMENTÁŘ - Zajímavý je pohled za početní stavy jednotlivých zahraničních ambasád v Praze. A pokud se někdo domnívá, že počty těchto pracovníků odpovídají šíři kontaktů, jaké s dotyčnými státy udržujeme, hrubě se mýlí.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

Každá země si v zahraničí buduje a udržuje své ambasády. Slouží zejména k udržování a rozvoji politických, ekonomických, kulturních a dalších forem vzájemných vztahů. Slouží však také k legalizaci pobytu lidí, které hostitelská země právě dvakrát ráda nevidí. Nemusí to být rovnou špionáž pod diplomatickým krytím, jde i o propagandu, ovlivňování obyvatel hostitelské země ve svém zájmu.

Pravděpodobně bychom očekávali, že nejpočetnější zastoupení budou mít v Praze diplomatická zastoupení našich sousedů, případně zemí, s nimiž udržujeme nejčilejší a velmi mnohostranné styky. Snad s výjimkou Slovenska, kde vzhledem k dlouholeté společné minulosti snad ani diplomatického zastoupení netřeba. Jednáme spolu přímo.

Teorie se s realitou míjí

Tato předpokládaná teorie se však naprosto míjí s realitou, když se podíváme na početní stavy jednotlivých zahraničních ambasád v Praze. Vést by měli naši sousedé, případně silní obchodní partneři či političtí spojenci. A nevedou. Takovému Německu stačí na jejich pražské ambasádě pouhých 24 lidí, stejně jako Polsku, Rakousku dokonce jen 19. A světové velmoci? Čína si zde vystačí s osmadvaceti lidmi. A taková velmoc, jakou bezesporu jsou Spojené státy, má na pražském velvyslanectví 70 lidí.

Jedna země se však velmi výrazně od všech ostatních odlišuje. Na ruském velvyslanectví v Praze pracuje oficiálně 142 lidí. To je počet tak nezvyklý, že na něj již několik let upozorňují i každoroční zprávy BIS.

Důvody? Neznáme

Nad důvody této nenormálnosti lze jen spekulovat. Co tolik lidí na jednom velvyslanectví vlastně dělá? Notabene ze země, s níž naše obchodní výměna ani jiné formy kontaktů nejsou tak rozsáhlé jako u jiných zemí. Že by ruská produktivita práce byla tak nízká, že co jinde zvládne jeden pracovník, musí u Rusů dělat tři až čtyři? Nebo by v Rusku bylo tolik kamarádů kamarádů, které je nutné odměnit? Pobyt v zahraničí je pro mnohé vítaná odměna.

Důvod bude pravděpodobně trochu jiný. Rusové vždy vynikali tím, že pod diplomatické krytí schovávali činnosti, kterým denní světlo moc nesvědčí. Jistě, dělají to i jiné státy, toto je však příklad nadmíru extrémní. Že Rusové jsou navíc mistry v propagandě, není třeba zdůrazňovat. Zrod řady česky psaných „zaručeně objektivních" zpravodajských serverů, jednostranně podporujících Rusko a za nimiž lze vystopovat ruskou stopu, je toho pádným důkazem. Z tohoto hlediska je nutné brát varování BIS před rostoucími ruskými aktivitami v České republice naprosto vážně.

Témata: komentář | diplomacie | Rusko

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje