Stropnický to pořádně schytal. Má prý omezit natáčení a zklidnit se

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický by měl zklidnit emoce, omezit natáčecí dny kriminálních seriálů a věnovat se řešení krizové situace ve věci výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Tvrdí to jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Martin Stropnický, ministr obrany ČR
doporučujeme

"Nemohu mlčet jako předseda Asociace krajů ČR k útokům ministra obrany Stropnického a jeho podřízených na hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka ve věci výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Odmítám svalování zodpovědnosti na Zlínský kraj, ten není ani vlastníkem areálu muničních skladů, (tím je Ministerstvo obrany - Vojenský technický ústav) ani nevydával licence soukromým firmám na držení a skladování munice," uvedl Hašek na svém profilu na Facebooku.

Podotkl, že Zlínský kraj, ani jeho hejtman, nepodepsal nájemní smlouvy s obchodníky s municí, a že se jedná o podnik podléhající ministru Stropnickému. "Pokud kraj neměl informace o množství a charakteru uskladněné munice (což stát měl mít), nemohl mít ani zpracované příslušné typové plány pro řešení mimořádné situace," dodal.

Připomněl rovněž, že ke katastrofě došlo v neveřejném areálu ve vlastnictví státu, tedy ministerstva obrany, a proto očekává okamžité informování základních složek IZS o charakteru území, kam jeli zasahovat po prvotním výbuchu.

"Co v této věci učinili podřízení ministra Stropnického? Informovali Gen. ředitelství HZS a Policejní prezídium nebo jely jednotky do neznámého prostředí bez varování a jen díky duchapřítomnosti velitele zásahu nedošlo k další tragédii, která tak má pouze 2 oběti-pracovníky vybuchlého skladiště? Informovalo ministerstvo obrany či VTU krajsky krizový štáb tak, aby mohla být ihned přijímána relevantní opatření? Jakým právem vyčítá pan Stropnický Zlínskému kraji průchodnost a průjezdnost areálu, který spravuje jeho resort, resp. jím zřízený podnik VTU? K vyhlášení krizových stavů je ze zákona vedle kraje oprávněna také vláda u tzv. vyšších stupňů. Navrhl ministr Stropnický bezprostředně po katastrofě takový krok hejtmanovi či premiérovi?" ptá se Hašek.

"Doporučuji panu Stropnickému zklidnit emoce, omezit natáčecí dny kriminálních seriálů a věnovat se řešení krizové situace na území podniku, za který sám nese odpovědnost. Rovněž by si měl vyjasnit s vlastním náčelníkem generálního štábu otázku nasazeni vojáků AČR k výkonu policejní služby nejlépe ještě před projednáním ve vládě. Byť to má gen. Pavel už "za pár" na cestě do struktur NATO a já si ho jako vojáka nesmírně vážím, vypadá velmi zvláštně a pro lidi v postiženém území nepochopitelně, když náčelník gen. štábu rozporuje rozhodnuti vlády," uvedl.

Závěrem podotkl, že vláda by měla permanentně komunikovat s obyvateli poškozeného území a dávat jim věrohodné informace, což zabrání další frustraci. "Věřím, že ve spolupráci státu, kraje, složek IZS a všech ostatních se podaří situaci zastabilizovat, následně řádně vyšetřit příčiny tragédie a také najít a potrestat zodpovědné osoby. Jihomoravský kraj je připraven kolegům ze Zlínska pomoci a věřím, že ostatní kraje prostřednictvím Asociace krajů ČR taktéž.." uzavřel Hašek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama